سوخت بیو دیزل

بایو دیزل چیست؟

از مهم ترین مواردی که در محیط زیست و موضوع اقتصادی بسیار مورد اهمیت قرار دارد، تامین انرژی های لازمه است که متاسفانه در حال حاضر تمرکز ایران و سایر کشور ها برای تامین انرژی با هزینه محیط زیستی کمتر می باشد. تامین برق اکثر پروژه های عمرانی سراسر ایران از طریق دیزل ژنراتور های گازوئیل سوز به دست می آید که طبق این موضوع، بهتر است سوخت های پاک و مکمل های زیستی را جایگزین این گازوئیل ها و امثال آن ها کنیم تا تولید انرژی با هزینه های محیط زیستی کمتری انجام شود. به همین منظور اخیرا پیشنهاد شده است که از مکمل های سوخت بیو دیزل Biodiesel استفاده شود زیرا از منابع تجدید پذیر و ضایعاتی تولید می شود که نه تنها باعث کاهش آلاینده های زیست محیطی می گردد بلکه باعث افزایش طول عمر دیزل ها شده و همچنین هزینه های نگهداری را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید : معرفی ساختمان دیزل ژنراتور

مکمل سوخت بیو دیزل چیست؟

مکمل سوخت بيو ديزل یا گازوئیل زیستی ، يك سوخت گازوئيلي پاك است كه از منابع طبيعي و قابل تجديد مانند روغن ‌هاي پسماند خوراکی تولید مي‌شود. بيو ديزل درست مانند گازوئيل نفتي عمل مي‌كند که قابل استفاده در هر دستگاه دیزلی با سوخت گازوئیل ( دیزل ژنراتور ، کمپرسور ، ماشین های حمل بار دیزلی ، ماشین های راه سازی و … ) نیز می باشد.

مزایای بیو دیزل از لحاظ تولید  :

1- بیو دیزل از مواد اولیه ی تجدید پذیر بومی مانند روغن‏های گیاهی خوراکی ، غیرخوراکی ، روغن پسماند حاصل از رستوران‏ها و چربی حیوانی حاصل از دام و طیور تهیه می‌شود.

بیشتر بخوانید :   معرفی دیزل ژنراتور مدل لوری سومر

2-  در صورتی که از روغن های پسماند به عنوان ماده ی اولیه استفاده شود ، پاکیزگی محیط زیست از این پسماندها را نیز باید به مزایای بیو دیزل افزود.

استفاده از این محصول کمکی غیر مستقیم در جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری های مرتبط با آلودگی هوا نظیز سرطان در ایران می باشد.

مزایای بیو دیزل

چرا از بیو دیزل به عنوان مکمل سوخت گازوئیل استفاده می کنیم؟

1-  بیو دیزل احتراق کامل تری نسبت به گازوئیل داشته و منجر به کاهش اساسی هیدروکربن‌ های نسوخته (UHC) ، منواکسید کربن و ذرات (PM) معلق می‏شود.

2-  بیو دیزل دارای نقطه ی اشتعال بالا بوده ( C°130< ) که در نتیجه فراریت کمتری داشته و خطرات حین حمل و نقل و نگهداری آن را در مقایسه با گازوئیل کاهش می دهد.

3-  استفاده از بیو دیزل به عنوان سوخت جایگزین و پاک می ‌تواند هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سلامت محیط زیست و شهروندان مفید واقع شود.

4- بیو دیزل دارای خاصیت روان کنندگی بوده که موجب کاهش فرسایش قطعات و اجزاء موتور و افزایش طول عمر آن می‌گردد.

5- شستشوی داخل سیلندر ها که منجر به افزايش طول عمر كاركرد دیزل و پایین آمدن استهلاک دستگاه ها می گردد.

6-  ایجاد افزايش روانكاري داخل بخش های مرتبط به سوخت رسانی دیزل و جلوگیری از ایجاد خط و خش داخل سیلندر.

7- بالا بردن کیفیت گازوئیل مصرفی ( افزودن بیو پرو دیزل با گازوئیل نفتی با نسبتهای 2 تا 5 درصد )

8- سوختی پاک تر از گازوئیل نفتی به دلیل احتراق کامل تر ( به دلیل داشتن 11 درصد اکسیژن )

بیشتر بخوانید :   معرفی ژنراتور های بنزینی

9- کاهش اکسیدهای سولفور خروجی اگزوز زیرا در این سوخت اصلاً سولفور وجود ندارد.

10- بیو دیزل به صورت طبیعی ، تجزیه پذیر است و به طور کامل در طبیعت تجزیه می‌شود.

11- کاهش میزان كوبش در دیزل ها با توجه به احتراق کامل سوخت.

12- بیو دیزل باعث کاهش مقدار گازهای گلخانه ای می شود.

سوخت بیو دیزل

تولید کنندگان جدید بیو دیزل در آینده :

مهم ترین مراکز تولید بیو دیزل، در حال حاضر كشورهاي اروپايي و آمريكايي هستند. اما به دليل اينكه كشور هاي آسيايي و آفريقايي عمدتا در نواحي مجاور استوايي مي باشند، بنابراين علاوه بر اينكه بهترين مناطق براي توليد دانه‌هاي روغني مي باشند داراي دشت هاي وسيعي از كرچك و جاتروفا هستند كه دو گياه عمده براي توليد بيوديزل مي باشد و مصارف حيواني و انساني ندارند و به طور وسيع براي توليد بيوديزل بكار مي روند، از این رو، آسيا و آفريقا بيشترين پتانسيل را براي توليد بيوديزل دارا مي باشند. پيش بيني شده است كه در سال 2020 بيوديزل توليد شده از مواد اوليه غير خوراکي حدود 20% از مصرف ديزل جاده‌اي را در برزيل، اروپا، چين و هند به خود اختصاص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *