راندمان کمپرسورها

اگر با ما در وبسایت یاران صنعت پرداز همراه بوده باشید، اطلاع دارید که در مورد ساختار کمپرسور ها یکی دیگر از تجهیزات اصلی و کاربردی برقی مانند دیزل ژنراتور ها به طور مفصل صحبت کردیم و انواع کمپرسور ها اعم از کمپرسور های دینامیکی و کمپرسور های گریز از مرکز را معرفی و به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. حال در این مقاله قصد داریم تا در مورد راندمان این تجهیز برقی صحبت و این موضوع را بررسی کنیم.

همانطور که اطلاع دارید، کمپرسور ها بعد از پمپ ها، جزو دومین تجهیزات مصرف کننده انرژی در صنایع مختلف به حساب می آیند (با مصرف ۱۶ درصد برق موتور های صنعتی توسط کمپرسور های هوا و ۷ درصد آن توسط کمپرسور های سیستم ‌های تبرید) و همچنین در پتانسیل کاهش مصرف انرژی ، جایگاه دومی را نیز به خود اختصاص می‌دهند (به طور متوسط ۱۷٫۱ درصد) .

کمپرسورهای کمکی

کمپرسور کمکی  (Booster compressor)، کمپرسوری می باشد که هوای فشرده شده از قبل را تا فشار بالاتری متراکم می‌سازد. این کمپرسور برای جبران فشارهایی که در طول خطوط لوله‌های طویل افت کرده‌است مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا در مواردی که به فشارهای بالاتری در فرایند نیاز است، استفاده می‌شود. تراکم ممکن است که یک یا چند مرحله‌ای باشد و کمپرسور نیز می‌تواند از نوع دینامیکی یا جابجایی باشد، اما در این مواقع کمپرسورهای پیستونی رایج ترین هستند. توان مورد نیاز برای کمپرسور کمکی با افزایش نسبت فشار، افزایش می‌یابد، درحالیکه جرم در حال حرکت افت می‌نماید. منحنی مقتضیات توان که تابعی از فشار ورودی می‌باشد از نظر شکل کلی با منحنی پمپ خلاء مشابه‌ است.

بیشتر بخوانید :   از دیزل ژنراتور چه میدانید؟

راندمان کمپرسورها

پمپ ‌های خلاء

خلاء به معنی فشار پایین‌تر نسبت به فشار آتمسفر می باشد. یک پمپ خلاء، کمپرسوری است که در این دامنه فشار کار می‌کند از جمله ویژگی خاص پمپ خلاء این است که آنها با نسبت فشار خیلی بالا کار می‌کنند، با این وجود، علی‌رغم این موضوع، کمپرسورهای متراکم کننده چند مرحله‌ای می‌توانند برای محدوده فشارهای ۱ بار تا ۱/. بار مورد استفاده قرار گیرند.

تشدید کننده ‌های فشار

تشدید کننده‌های فشار  (Pressure intensifiers)، فشار را در سیال افزایش می‌دهند به عنوان مثال برای تست‌های آزمایشگاهی بر روی شیر، لوله‌ها و شیلنگ‌ها. فشاری حدود ۷ بار را می‌توان با یک مرحله تا ۲۰۰ بار یا حتی تا فشار ۱۷۰۰ بار در تجهیزات چند مرحله‌ای افزایش داد. تشدید کننده فشار فقط برای جریان‌های خیلی کم موجود می‌باشند. وقتی که محفظه پر فشار از هوا پر می‌شود، پیستون کم فشار بالا برده می‌شود. وقتی که سیال مولد فشار وارد محفظه می‌شود پیستون به طرف پایین رانده می‌شود، و تحت فشار بالایی سیال را به بیرون می‌راند. تشدید کننده فشار می‌تواند در یک فرایند تناوبی تا دامنه سطح فشار از پیش تنظیم شده‌ای کار کند. تمامی گازهای خنثی می‌توانند به این طریق فشرده شوند. هوا را نیز می‌توان در یک تشدید کننده فشار متراکم ساخت، اما باید کاملاً عاری از روغن باشد تا از احتراق خود به خود آن ممانعت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *