کمپرسور-یا-متراکم-کننده

مقالات متعددی در این سایت در رابط با ساختمان دیزل ژنراتور نوشتیم و بحث کردیم. حال در این مقاله می خواهیم در مورد یکی از قسمت های مهم ماشین آلات به نام کمپرسور یا متراکم کننده صحبت کنیم و توضیح مختصری به اطلاع شما برسانیم. کمپرسور ها یک قسمتی هستند که می‌توانند برای فشرده کردن گاز ها یا مایعات به کار برود. البته اگر مایعات را فشرده کنند، در این حالت به آن ها پمپ می‌گویند. در برخی دستگاه‌ ها و ماشین ‌آلات، کمپرسور ها وسایلی هستند که توسط آنها هوا فشرده شده و سپس به سمت قسمت احتراق هدایت می ‌شود.

انواع گوناگونی از کمپرسور وجود دارد که برای مصارف صنعتی و عمومی طراحی شده‌اند. بد نیست بدانید که حتی پمپ آکواریوم که برای وارد کردن هوا به آکواریوم ماهی ‌ها استفاده می‌ شود نیز یک نوع کمپرسور است.

از کمپرسور ها برای فشرده کردن گاز ها استفاده می‌شود. در حقیقت کمپرسور ها وسایلی هستند که با صرف انرژی مکانیکی فراوانی، گاز را با سرعت به درون خود مکیده و سپس آن را فشرده می‌ سازند. در اثر این عملیات، دمای گازی که فشرده می‌شود نیز افزایش می ‌یابد. معمولاً گاز پر فشار خروجی از کمپرسور ها را از یک سیستم خنک ‌کننده عبور می‌ دهند تا دمای گاز دوباره به حد معمولی باز گردد.

انواع کمپرسور ها

در کل، کمپرسور های مورد استفاده در صنعت دو مدل هستند. یکی کمپرسور های مدل پیچشی و یکی کمپرسور های مدل رفت و برگشتی. کمپرسور های پیچشی به عنوان یک دسته از کمپرسور ها در کار های زیر با کمپرسور های رفت و برگشتی مقایسه می‌ شوند :

بیشتر بخوانید :   دیزل ژنراتور در نیروگاه برق

مزایای کمپرسور های پیچشی

هزینه کمتری در کاربرد های ۰ تا 20 اسب بخار دارند.

دارای بازده مکانیکی بیشتری نسبت به کمپرسور های رفت و برگشتی  می باشند.

نیاز به پایه کوچکتری نسبت به کمپرسورهای رفت و برگشتی دارند.

مدت زمان کارکرد بدون وقفه در آن ها بیشتر است.

هزینه تعمیرات کمتری دارند.

معایب کمپرسورهای رفت و برگشتی

بازده تراکم کمتری دارند.

برای کنترل جریان فقط مجبور به محدود کردن سرعت و بای پس کردن هستیم.

رای فشار خروجی کمتری هستند.

کمپرسور نزدیک به حالتهای طراحی کار می‌کند و برای حالت‌های دورتر از طراحیشان دارای کاربرد کمتری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *