تابلوی-دیزل-ژنراتور

تابلو کنترل دیزل ژنراتور

در ساختمان دیزل ژنراتور، تابلو کنترل مورد استفاده و نحوه طراحی آن به صورتی است که ایستاده باشد و درب آن از قسمت جلو باز شود و همچنین از باکس تابلویی با رنگ آمیزی الکترو استاتیک کوره ای با سیستم تهویه باشد. با توجه به قدرت ژنراتور و نحوه کنترل با ابعاد مختلف به صورت تک سلولی یا دو سلولی و…. ساخته می شود.

کار تابلو کنترل (Control panelدیزل ژنراتور نظارت بر تغذیه بار مصرفی توسط شبکه برق شهری یا ژنراتور است. به این صورت که به محض بروز اختلال یا قطعی در شبکه برق شهری 3 مرحله اصلی که در زیر آمده، توسط این تابلو انجام می شود :

۱ـ قطع فیدر اصلی برق شهر

۲ـ انجام عمل استارت دیزل ژنراتور به صورت اتوماتیک و با تاخیر از پیش تعیین شده.

البته در صورتی که دیزل روشن نشود ، این مرحله سه بار تکرار می شود. پس از روشن شدن موتور تابلو وظیفه کنترل مقادیری از جمله آب ، روغن، دینام، شارژر، ولتاژ خروجی ژنراتور را دارد. پس از اینکه ولتاژ و فرکانس دیزل ژنراتور از طرف تابلو تایید شد، فیدر اصلی ژنراتور وصل می شود.

۳ـ مرحله آخر نیز زمانی است که دیزل ژنراتور در حال کار باشد (نبودن برق شهر) که در این زمان پس از وصل مجدد شبکه برق شهر فیدر ژنراتور قطع شده و فیدر شهر وصل می شود. در این لحظه دیزل تا زمان از پیش تایین شده روشن می ماند. این عمل که حالت کاری بدون بار ژنراتور می باشد باعث خنک شدن موتور شده و همچنین در قطعی های لحظه ای نیاز به استارت موتور می شود.

بیشتر بخوانید :   سیستم برق اضطراری یا UPS چیست؟

این سه عمل انجام شده توسط تابلو را چنج اوریا امرجنسی می گویند. در این تابلوها از انواع برد های الکترونیکی با برند های مختلف استفاده می شود.
لوازم و قطعاتی که در تابلو های امرجنسی استفاده می شود عبارت است از :
فیدرهای اصلی که می تواند کنتاکتور یا کلیدهای اتوماتیک موتوردار باشد.
رله های صنعتی که در مدار فرمان چنج استفاده می شود.
برد الکترونیکی که چنج و استارت و کنترل دیزل را انجام می دهد.
شارژر که در لحظه خاموش بودن موتور عمل شارژ باطری را انجام می دهد.

تابلو کنترل اتوماتیک دیزل ژنراتور (ATS) :

تابلو کنترل دیزل ژنراتور وظیفه مدیریت و کنترل کارکرد دیزل ژنراتور را به عهده دارد. در این نوع تابلو ها، تابلو اتوماتیک یا همان تابلو Change Over (چنج آور) یکی از پر کاربردترین ها باشد.

عملکرد تابلو کنترل اتوماتیک (Change Over) :

این نوع تابلو بر روی ژنراتور هایی که به صورت اضطراری استفاده می گردد نصب میگردد. در این موارد با قطع برق شهر تابلو کنترل دیزل ژنراتور به طور اتوماتیک دیزل ژنراتور را روشن نموده و پس از رسیدن به فرکانس لازم آن را وارد مدار می نماید. پس از برقراری جریان برق شهر تابلو کنترل اتوماتیک به طور خودکار برق شهر را وصل می نماید. همچنین پس از برقراری جریان برق شهر تابلو کنترل اتوماتیک به طور خودکار به دیزل ژنراتور فرمان خاموش شدن را ارسال می نماید.

برنامه پذیر بودن تابلو کنترل اتوماتیک

در صورت استفاده از تابلو کنترل اتوماتیک مجهز به بردهای کنترلی دیجیتال امکان دادن برنامه هفتگی جهت روشن و خاموش شدن دیزل ژنراتور به طور اتوماتیک نیز وجود دارد. همچنین بردهای کنترلی دیجیتال استفاده شده در تابلو کنترل اتوماتیک قابلیت نمایش کلیه پارامترهای کارکردی دیزل ژنراتور و هرگونه هشدار در مورد نقص و خرابی دیزل ژنراتور را نیز دارند. در مدل های پیشرفته تر اینگونه تابلوها در صورت وجود زیر ساخت لازم امکان مطلع نمودن کارفرما از طریق E-mail و یا SMS و یا روشن و خاموش نمودن دیزل ژنراتور از راه دور نیز وجود دارد.
در ساخت تابلو کنترل دیزل ژنراتور اعم از دستی، اتوماتیک، پارالل آنچه بیش از همه دارای اهمیت می باشد، نوع و برند قطعات قدرت و فرمان و سایر قطعات الکتریکی مورد استفاده می باشد. استفاده از قطعات اصلی و کلیدهای قدرت برندهای مطرح اروپای غربی نسبت به سایر موارد دارای اولویت هستند. استفاده از قطعات با کیفیت و اصلی در ساخت تابلو کنترل اتوماتیک تفاوت بسیاری در کیفیت و قیمت دیزل ژنراتور ایفا می نماید.
تابلوهای اتوماتیک ساخت این شرکت مجهز به کنترلرهای میکروپروسسوری ، قطعات قدرت و فرمان اروپایی می باشند که در توانهای 63 آمپر تا 3200 آمپر ارائه می گردند.

بیشتر بخوانید :   انتخاب دیزل ژنراتور با بار الکتریکی مصرفی مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *