انتخاب دیزل ژنراتور با بار الکتریکی مصرفی مناسب عنوان مقاله ی ما می باشد. شما در این مقاله با نکات مهم برای انتخاب و خرید دیزل ژنراتور آشنا می شوید.

شما در هنگام خرید لوازم مورد نیاز خود به تمام قابلیت های وسیله ی مورد نظرتان توجه می کنید. به عبارتی یکی از الزامات خرید خوب و مناسب توجه به قابلیت های وسیله می باشد تا دریابید که آیا نیازهای مورد نظر شما را تامین می کند یا نه!

در هنگام خرید و انتخاب مدل دیزل ژنراتور، در نظر گرفتن برخی نکات ضروری است. زیرا هدف شما از خرید این است که وسیله ای را انتخاب نمایید که به بهترین صورت نیازهای شما را رفع نماید.

اولین و مهم ترین ویژگی در انتخاب یک دیزل ژنراتور مناسب با کارایی بالا، دانستن بار الکتریکی مصرفی آن است. برای محاسبه ی بار الکتریکی مصرفی تعیین میزان توان الکتریکی (KVA) و توان اکتیو (KW) دستگاه ضروری می باشد.

اگر این محاسبه درست انجام نگیرد می تواند به پروژه ی شما آسیب های جدی وارد آورد. شما با توجه به مطالب ارائه شده در این مقاله می توانید این محاسبات را به درستی انجام دهید.

محاسبه بار الکتریکی مصرفی

انتخاب دیزل ژنراتور با بار الکتریکی مصرفی مناسب بسیار مهم است. در ابتدا باید گفت که هدف از محاسبه بار الکتریکی مصرفی ، رسیدن به یک مقدار عددی تا حدودی دقیق برای محاسبه توان الکتریکی ژنراتور است.

زیرا ما به عنوان مصرف کننده یک نیاز و درخواستی از دیزل داریم و شرکت سازنده و نوع دیزل دارای یک سری قابلیت های خاص هستند که باید با توجه به موارد هر دو طرف بهترین و مناسب ترین را انتخاب کرد.

بیشتر بخوانید :   تاریخچه شرکت دوسان

محاسبه نادرست میزان بار مصرفی می تواند منجر به انتخاب یک دیزل ژنراتور نامناسب شود و مشکلات جبران ناپذیری را به بار بیاورد.

به عنوان مثال در صورت کمتر بودن توان آن از توان مورد نیاز واقعی، نیاز ما را برآورده نمی کند و برای تعویض آن به ناچار متحمل هزینه بالایی می شویم و در صورت بیشتر بودن توان آن از توان مورد نیاز واقعی، باعث تحمیل هزینه اضافی اولیه جهت خریداری آن و تحمیل هزینه سوخت و استهلاک اضافی در طول مدت بهره برداری می گردد.

انتخاب دیزل ژنراتور با بار الکتریکی مصرفی مناسب
انتخاب دیزل ژنراتور با بار الکتریکی مصرفی مناسب

انتخاب توان مناسب برای خرید دیزل ژنراتور

انتخاب توان مناسب برای دیزل ژنراتور به نوع کاربرد آن نیز بستگی دارد.

پس ابتدا باید تعیین شود که آیا دیزل ژنراتور برای تامین برق بصورت دائمی استفاده می شود یا فقط برای مواقع اضطراری است.

در صورتی که دیزل ژنراتور قرار است فقط جهت مواقع اضطراری و در صورت قطع برق شبکه استفاده گردد الزاما نباید بطور کامل جانشین برق شبکه شود و می تواند تنها به مصرف کننده های ضروری را برق بدهد که در این صورت توان دیزل ژنراتور مورد نیاز کمتر و سایز آن کوچکتر خواهد شد.

برای تعیین میزان بار الکتریکی مصرفی، لیستی از مصرف کننده ها (سیستم روشنایی، سیستم آب رسانی، اتو، جارو برقی، الکترو پمپ ها، ماشین لباس شویی، یخچال و … ) تهیه کرده و سپس آنها را به دو دسته ی سه فاز و تک فاز تقسیم بندی می کنیم.

بیشتر بخوانید : اندازه گیری سایز مناسب برای دیزل ژنراتور

بعد از این کار، با مراجعه به پلاک، برچسب یا محل درج مشخصات الکتریکی آنها، میزان شدت جریان مصرفی بر حسب آمپر (A) آنها را یادداشت می کنیم.

بیشتر بخوانید :   عملکرد خنک کننده ها در دیزل ژنراتور

ممکن است گاهی توان الکتریکی بر حسب اسب بخار (HP)، وات (W) یا کیلووات (KW) و یا کیلو ولت آمپر (KVA) به جای مقدار آمپر آن ذکر شده باشد که با استفاده از روابط تقریبی زیر می توان میزان آمپر (A) مصرفی معادلشان را بدست آورد :

KW = HP x 0.74
KW = KVA x 0.8

برای مصرف کننده های تک فاز:
A = KW x 4.4

برای مصرف کننده های سه فاز:
A = KW x 1.8

انتخاب دیزل ژنراتور با بار الکتریکی مصرفی مناسب
انتخاب دیزل ژنراتور با بار الکتریکی مصرفی مناسب

نکته مهمی که وجود دارد این است که بعضی از مصرف کننده ها به طور موقت و در لحظه استارت، مقدار آمپری که به عنوان جریان راه اندازی مصرف می کنند، چند برابر مقدار آمپر نامی آن ها است و این افزایش آمپر در محاسبات باید لحاظ شود. به همین خاطر، در محاسبات یک سری ضرایب خاص را در مقدار آمپر نامی ضرب می کنیم.

ضریب ۱ برای موتورهای الکتریکی با راه اندازی از طریق اینورتر یا سافت استارتر
ضریب ۱٫۷ برای موتورهای الکتریکی با راه اندازی ستاره مثلث
ضریب ۲٫۵ برای موتورهای الکتریکی با راه اندازی مستقیم

بیشتر موتور های الکتریکی استفاده شده در ساختمان های مسکونی (مانند موتور یخچال و ماشین لباسشویی، الکترو پمپ های آب) به طریق راه اندازی مستقیم استفاده می شوند.

حالا مقادیر بدست آمده در هر دو حالت سه فاز و تک فاز را به صورت مجزا یعنی تک فاز ها با هم و سه فازها با هم را با یکدیگر جمع می کنیم. سپس مقدار حاصل جمع بدست آمده در حالت تک فاز را تقسیم بر سه نموده و با مقدار بدست آمده در حالت سه فاز جمع می کنیم.

مقدار مجموع بدست آمده همان ماکزیمم شدت جریان (آمپر) مصرفی مجموع بارهای الکتریکی مورد نیاز ما در سیستم برق سه فاز است که دیزل ژنراتور باید آن را تامین کند. حالا باید این مقدار آمپر را از طریق روابط پایین به کیلو وات یا کاوآ (کیلو ولت آمپر) تبدیل کنیم :

بیشتر بخوانید :   آشنایی با دیزل ژنراتور ها

KW = A / 1.8
KVA = A / 1.44

2 دیدگاه در “انتخاب دیزل ژنراتور با بار الکتریکی مصرفی مناسب”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *