همانظور که قبلا نیز گفتیم، در هنگام خرید دیزل ژنراتور، در نظر گرفتن یک سری نکات کلی، از جمله انتخاب توان مصرفی، محل نصب دیزل ژنراتور و محدودیت لوازم یدکی آن بسیار حیاتی و مهم است. حال در این مقاله ما به بررسی یک ویژگی مهم دیگر برای انتخاب دیزل ژنراتور می پردازیم که آن، انتخاب نوع و مدل دیزل ژنراتور است. (در نظر گرفتن توان دائمی و توان اضطراری)

انتخاب مدل دیزل ژنراتور

پس از تعیین توان الکتریکی مورد نیاز دیزل که از مهم ترین موارد مورد بررسی است، وقت آن است که با پیگیری و مطالعه کاتالوگ برند ها و شرکت های مختلف، از مدل ها و ویژگی هر کدام از آن ها مطلع شویم تا در انتخاب خود دقت بیشتری داشته باشیم.

توانی که در کاتالوگ دیزل ژنراتور ها اعلام می شود، بر اساس استفاده از آنها در شرایط استاندارد است یعنی در ارتفاع سطح دریا و در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد و استفاده از سوخت مصرفی مناسب و با کیفیت می باشد. میزان ارتفاع از سطح دریا و دمای هوای محیط می تواند بسیار بر روی توان مکانیکی تولید شده توسط موتور دیزل اثر بگذارد. از آن جا که کمتر پیش می آید تا دیزل ژنراتور ها در شرایط استاندارد کار کنند، بنابراین با توجه به محل نصب دیزل ژنراتور معمولا مقادیر توان عملی قابل دستیابی کمتر از توان های اعلام شده در کاتالوگ است.
برخی از سازندگان دیزل ژنراتور های بزرگ، با ارائه یک نرم افزار جالب و کاربردی، محاسبات سایزینگ پیچیده را به سادگی و با وارد کردن شرایط محل نصب و ویژگی های بار الکتریکی انجام می دهد. همچنین معمولا در کاتالوگ دیزل ژنراتور ها دو نوع از توان معرفی می شود. توان دائم (Prime Power) و توان اضطراری (Standby Power).

بیشتر بخوانید : بار الکتریکی مصرفی دیزل ژنراتور


توان اضطراری درج شده، ماکزیمم توانی است که دیزل ژنراتور می تواند در اختیار مصرف کننده قرار دهد و توان دائم، توانی است معادل با نود درصد از توان اضطراری آن.
با این که توان دائم برابر با نود درصد از توان ماکزیمم تعریف می گردد، بهتر است در حالت کار دائم بیشتر از هشتاد درصد از توان ماکزیمم دیزل ژنراتور استفاده نشود و فقط در موارد اضطراری از حداکثر توان دستگاه استفاده گردد. همچنین برای این که دستگاه طول عمر بیشتری داشته باشد، بهتر است که دیزل ژنراتور به مدت طولانی در کمتر از سی درصد از توان ماکزیمم خود کار نکند.

توان اصطراری دیزل ژنراتور

یکی دیگر از نکته ها این است که در صورتی که قرار است از دیزل ژنراتور جهت تامین برق مصرفی به شکل دائمی استفاده گردد آن گاه درجه اطمینان مورد نیاز تعیین کننده تعداد و توان دیزل ژنراتور ها است. جهت تامین اطمینان بیشتر می توان به جای یک دیزل ژنراتور بزرگ از دو دیزل ژنراتور کوچکتر استفاده کرد که دراین صورت در موقع بروز نقض فنی برای یکی از دیزل ژنراتور ها، می توان از دیگری برای تامین بخشی از برق مصرفی که اهمیت بیشتری دارد استفاده کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *