از دیزل ژنراتور چه می دانید عنوان مقاله ی ما می باشد. شما در این مقاله با انواع مختلف ژنراتور و ساختمان آن آشنا می شوید.

شاید از دوران دبیرستان و دانشگاه با این اصطلاح آشنایی داشته باشید. اگر بخواهیم به صورت کلی دیزل ژنراتور را تعریف کنیم، می توانیم بگوییم این دستگاه با تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی برایمان برق تولید می کند. القای مغناطیسی باعث این تبدیل انرژی می شود.

القای مغناطیسی از طریق یک آهنربای مغناطیسی انجام می گیرد. با حرکت روتور در اطراف استاتورمیدان الکتریکی ایجاد می شود، و به این ترتیب ما یک آهنربای دائمی خواهیم داشت. انرژی مورد نیاز از طریق کوپل که یک موتور متصل به ژنراتور است فراهم می شود.

به مجموعه ی این دستگاه ها موتور ژنراتور یا اصطلاحا Generating Set می گویند.

انواع ژنراتور

دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور (Diesel Generator) نوعی ژنراتور است که به وسیله یک موتور که از سوخت دیزل استفاده می کند کار می کند. برندهای بزرگی در جهان در زمینه تولید و فروش موتورهای دیزل ژنراتور فعالیت دارند. برندهایی از جمله ولووپنتا، پرکینز و کاترپیلار.

به عبارت دیگر، ترکیبی از موتور دیزل، ژنراتور و انواع متعلقات فرعی از قبیل شاسی، اطاقک پوشاننده، عایق‌های صدا، سیستم‌های کنترل، قطع کننده‌های استندبای مدار، سیستم مولد گرما، سیستم استارت اتومات و غیره است

دیزل ژنراتور معمولا برای مصارف برق استندبای در زمانی که شبکه سراسری قطع یا زمانی که در دسترس نیست استفاده می شود. ولی کاربردهای مصرفی دائم نیز دارند. دیزل ها ابعاد مختلفی دارند که این ابعاد توسط توان ظاهری آن ها مشخص می شود. انواع محصولات دیزل ژنراتور های کوچک که تا حدود 200 کیلو ولت آمپر (KVA) را تولید می کنند در مصارف استندبای کاربرد بسیاری دارند. همچنین دیزل ژنراتورهایی با قابلیت تولید توان در مقیاس مگا ولت آمپر نیز وجود دارند که از برخی از آنها در شبکه های قدرت کوچک استفاده می شود.

ساختمان دیزل ژنراتور

ساختمان دیزل ژنراتور

بیشتر بخوانید :   مشخصات تابلو برق

1) موتور: مهم ترین بخش دیزل که تمام توان مکانیکی ای که ژنراتور برای حرکت خود می خواهد، تامین می کند. توان مکانیکی که یک موتور تحویل می دهد می تواند توان الکتریکی خروجی ژنراتور ما را مشخص کند. به این وسیله قدرت الکتریکی ما برای استفاده از دیزل بدست می آید. پس انتخاب صحیح و درست نوع موتور بسیار حائز اهمیت است. اما موارد دیگری مانند میزان صدای تولیدی ژنراتور و میزان حجم محفظه سوخت نیز مهم هستند که باید به آن ها توجه نمود.

بیشتر بخوانید : عیب یابی و تعمیرات دیزل

2) ژنراتور: قلب تپنده تولید توان الکتریکی آن که انرژی اولیه خود را از موتور گرفته و تولید توان برق می کند، ژنراتور است. نوع ژنراتور نیز بر حسب نیاز تعیین می شود. ساختمان ژنراتور اعم از نوع سیم پیچی رتور و استاتور و جریان تحریک آن، تعیین کننده نحوه عملکرد دیزل است.

3) مخزن سوخت ژنراتور: در این قسمت سوخت آن وارد می شود. حجم این مخزن بر حسب نوع دیزل ژنراتور متغیر است.

4) رگولاتور ولتاژ: این قسمت وظیفه تنظیم ولتاژ خروجی ژنراتور را دارد. با عملکرد اجزایی مانند رگولاتور، سیم پیچی تحریک، رتورو یکسو کننده، این کار انجام می شود.

5) سیستم خنک کننده: یکی از مهم ترین موضوعات در دیزل ژنراتورها، خنک کردن اجزای ولتاژ است. زیرا داغ شدن زیاد و طولانی مدت آن ها باعث خراب شدن قطعات می شود که عملکرد سیستم را پایین می آورد. برای خنک سازی، در برخی از دیزل ژنراتور ها از مایع و در برخی دیگر از گاز هیدروژن استفاده می شود.

بیشتر بخوانید :   عملکرد خنک کننده ها در دیزل ژنراتور

6) سیستم روغن ژنراتور: روغن کاری کردن اجزا در دیزل ها برای افزایش بازدهی و کارایی بهتر خیلی مهم است. ژزیرا اجزای مکانیکی بسیاری وجود دارد که دائما در حال کار و حرکت می باشند. معمولا هر 10ساعت کار با دیزل ژنراتور باید سطح روغن آن را کنترل کرد. همچنین در هر 500 ساعت روغن باید تعویض شود.

7) شارژر باتری: کاری که این قسمت انجام می دهد، علاوه بر شارژ کردن باتری، نشان دادن میزان شارژ باتری است. توان این شارژر با توان خروجی ژنراتور متناسب است.

8) سیستم کنترل: این قسمت وظیفه کنترل الکتریکی کل سیستم را به عهده دارد. اعم از کنترل ژنراتور، موتور و پنل خاموش و روشن

کنترل ژنراتور: کنترل ولتاژ، جریان و فرکانس

کنترل موتور: اندازه گیری سرعت، میزان روشن بودن، فشار روغن، میزان حرارت سیال خنک کننده

پنل خاموش و روشن: سیستم روشن و خاموش کردن اتوماتیک

9) سکوی اتصال: هر نوع دیزل یک قسمت با نام سکوی اتصال دارد. تمامی تجهیزات بر روی آن نصب می شود.

10) سیستم دود خروجی ژنراتور: در خروجی موتور، یک  قسمت به نام سیستم دود خروجی وجود دارد. زیرا در دیزل ها به علت تولید دود سمی خروجی نیاز است که سیستمی برای کنترل این دود و جداسازی این قسمت از سایر قسمت ها انجام شود.

4 دیدگاه در “از دیزل ژنراتور چه میدانید؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *