تعمیر-دیزل-ژنراتور

 

دیزل ژنراتور یک تجهیز حیاتی و مهم در صنعت هر کشوری است، به همین دلیل توجه به  تعمیرات دیزل ژنراتور و عیب یابی دیزل ژنراتور بسیار مهم و حیاتی است. و در راستای این امر به مشکلات دیزل ژنراتور، تعمیرات اساسی دیزل ژنراتور، تعمیرات تخصصی دیزل ژنراتور و در نهایت تعمیر و سرویس دیزل ژنراتور پرداخته می شود. گروههای صنعتی ژنراتور تمام توان خود را به کار می گیرند که با توجه به نیاز مشتریان بهترین خدمات را در امر تعمیرات دیزل ژنراتور ارائه دهند. گروههای صنعتی با بکار گیری سرویس کارهای مجرب بهترین راهکارها را ارائه می دهند تا با کاهش هزینه های مربوط به تعمیرات، هزینه های نگهداری دیزل ژنراتور نیز کاهش یابد.

سه عامل بسیار مهم برعملکرد و طول عمر دیزل ژنراتور،تعمیر و سرویس و نگهداری صحیح آن می باشد. برای اینکه تعمیرات دیزل ژنراتور با کارایی بالایی همراه باشد و دیزل ژناتور با عملکردی مناسب کار کند به فاکتور های اساسی مانند دانش فنی، قطعات یدکی اورجینال و اصلی و امکانات سخت افزاری مانند دستگاه دیاگ، دستگاه تست نهایی، تعمیرات تخصصی مکانیکی و غیره نیاز است.

اجزای دستگاه ژنراتور الکتریکی

 1. موتور
 2. آلترناتور یادستگاه تولید برق متناوب
 3. سیستم سوخت
 4. تنظیم کننده ولتاژ
 5. سیستم خنک کاری و اگزوز
 6. سیستم روانکاری
 7. شارژر باطری
 8. پنل کنترل
 9. چارچوب یا شاسی

عیب یابی دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور ممکن است در زمان کار با مشکل رو به روشود، از کار بایستد یا صداهای ناهنجاری از قسمت های مختلف آن به گوش برسد. در این مقاله سعی می کنیم این ایرادات را معرفی کنیم و با نحوه ی تعمیر و شرایط نگهداری دستگاه آشنا شویم.  روشن نشدن دیزل ژنراتور، روش هواگیری دیزل ژنراتورو به طور کلی آموزش تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور. مسائل و مشکلاتی هستند که دستگاه دیزل ژنراتور ممکن است داشته باشد.

تعمیر دیزل ژنراتور

با بررسی اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور و شرایط نگهداری صحیح آن، تعمیر دیزل ژنراتور به آسانی امکان پذیر می شود. چراکه با شناخت اجزای سازنده دستگاه ژنراتور و شرایط نگهداری هر یک، هزینه های مربوط به تعمیرات کاهش می یابد و دستگاه با کارایی بالایی کار می کند.

دلیل اهمیت تعمیر ژنراتور الکتریکی

در مواقع بحرانی دیزل ژنراتور به عنوان یک ابزار حیاتی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو تعمیر و نگهداری آن بسیار مهم بوده و اگرچه ممکن است در ابتدا هزینه بر به نظر برسد اما در بلند مدت باعث کاهش هزینه های سنگین خواهد شد.

بیشتر بخوانید :   کاربرد سیستم برق اضطراری

همانطور که گفته شد برای تعمیر دیزل ژنراتور باید اجزای آن را بشناسیم، از این رو نگاهی اجمالی بر اجزای این دستگاه می اندازیم.

بخش های اصلی دیزل ژنراتور در فرآیند تعمیرات

 1. قسمت مکانیکی
 2. قسمت الکتریکی
 3. سیستم کنترل و حفاظت
 4. شاسی
 5. کوپلینگ

ایرادات مربوط به قسمت الکتریکی

در فرآیند تعمیر دیزل ژنراتور الکتریکی باید ایرادات و مشکلات مربوط به بخش الکتریکی دستگاه را مورد بررسی قرار داد،که شامل بخش ژنراتور می باشد.

 • اگر ولتاژ دستگاه از حد تثبیت خارج شود؛ در این صورت ابتدا باید ولتاژ رگولاتور(AVR) مورد بررسی قرار گیرد. خرابی این قطعه موجب می شود ولتاژ کمتر یا بیشتر از حد نرمال باشد.
 • اگر ولتاژ خروجی ژنراتور صفر شود، ممکن است ناشی از سوختن ولتاژ رگولاتور، پل دیود، سوختن سیم پیچ تحریک و یا از دست رفتن خاصیت القایی هسته ژنراتور باشد.
 • افت ولتاژ ژنراتور در زیر بار، ممکن است ناشی از تحریک استاتورسیم پیچ و همچنین وجود اتصالی در مدار خروجی ولتاژ ژنراتور باشد.

ایرادات مربوط به سیستم کنترلی و حفاظتی

خرابی سنسورها، خرابی قطعات برقی (مثل پمپ سوخت و استارت و دینام)، خرابی برد کنترل و یا رله ها و تایمر ها می توانند باعث ایجاد اختلال در کارکرد سیستم شده و یا باعث شوند دستگاه روشن نشود.

ایرادات مربوط به شاسی و کوپلینگ

در ایرادات مربوط به شاسی و کوپلینگ باید به مواردی مانند هوا گیری مسیرهای ورودی و خروجی تانک سوخت، خرابی درجه باک، سوراخ شدن تانک سوخت، شل شدن پیچ های کوپلینگ و اتصال موتور به شاسی و خرابی لرزه گیرها توجه شود. چرا که وجود اشکال در این موارد ذکر شده می توانند در کارکرد صحیح موتور دیزلژنراتور اختلال ایجاد کنند.

نکت کلیدی در در فرایند تعمیرات دیزل ژنراتور

استارت نخوردن دیزل ژنراتور: می تواند ناشی از کم بودن ولتاژ باطری، تابلو برق و سیاه بودن رله مربوط به استارت باشد.
دیزل ژنراتور استارت می خورد ولی روشن نمی شود: باید سطح سوخت، هواگیری موتور، فیلتر سوخت، بررسی گاورنر، شیر برقی و سنسور پیکاپ و رله فیول مورد بررسی قرار گیرد.

بیشتر بخوانید :   معرفی ساختار گیربکس

کارید دیزل ژنراتورها

از جمله دستگاه هایی که کاربردهای گسترده ای دارند، دیزل ژنراتورها می باشد.

 • از این دستگاه برای تامین برق اضطراری هتل ها، بیمارستان ها،گلخانه ها، فروشگاه ها و سایر مراکز عمومی استفاده می شود.
 • گاهی نیز در برخی نقاط دوردست که امکان دسترسی به شبکه برق نیست،به منظور تامین برق اصلی استفاده می شود.

دیزل ژنراتورها برای اینکه کمتر دچار خرابی شوند، باید به خوبی نگهداری شوند و مورد بازدیدهای روزانه قرار بگیرند.

بازدیدهای روزانه

در بازدید های روزانه دیزل ژنراتورها باید به این موارد مهم توجه شود و ورد بررسی قرار بگیرند.

 1. صدا: صدا شاخصه بسیار مهمی است و تعمیرکاران باتجربه می توانند به خوبی از تغییر صدا به وضعیت خرابی دستگاه پی ببرند و علت خرابی را بیابند.
 2. لرزش های غیر طبیعی: لرزش دستگاه یک شاخصه اساسی استکه باید مورد بررسی قرار بگیرد، چرا که اندازه غیر طبیعی آن می تواند ناشی از وجود خرابی در دستگاه باشد.
 3. حرارت دستگاه: جک کردن حرارت و وضعیت سیستم خنک کننده دیزل و ژنراتور بسیار هم است و هر دو باید مورد بازدید قرار بگیرند. همانند تب کردن بدن که ناشی از وجود بیماری در انسان است،بالا رفتن حرارت دستگاه نیز می تواند ناشی از بد کار کردن و وجود اصطکاک بیش ازاندازه در داخل ماشین باشد. بازدید میزان حرارت خروجی از اگزوز و اینکه این مقدار از حد مجاز بالاتر نرود.
 4. مجرای هوای ورودی به رادیاتور

بازدید های برقی: که برای این امر باید تابلو (پانل) دستگاه چک شوند

 1. کنترل ولتاژ و جریان خروجی از ژنراتور
 2. کنترل ولتاژ تحریک ژنراتور
 3. کنترل توان اکتیو و راکتیو ژنراتور
 4. کنترل کردن فرکانس خروجی ژنراتور
 5. کنترل کردن ضریب قدرت ژنراتور

بازدید های هفتگی

 1. بررسی سطح روغن موتور دیزل:با استفاده از میله اندازه گیری DIP STICK می توان سطح روغن را اندازه گرفت.
 2. بررسی کیفیت روغن موتور دیزل: برای تعیین کیفیت روغنمی توان شکل ظاهری و میزان چسبندگی روغن را مورد بررسی قرار داد، اما این کار کافی نیست چرا این کار دقت زیادی ندارد و حتی ممکن است تعمیرکاران با تجربه هم دچار خطا شوند.آنالیز روغن روش علمی و اصولی برای انجام این کار است،و برای موتورهایی که روغن زیادی استفاده می کنند استفاده از این روش مقرون به صرفه تر هم است. استفاده از ساعت کارکرد و کیلومتر موتور نسب به روش آنالیز روغن، روش ساده تری است که برای بررسی کیفیت روغن موتور می توان مورد استفاده قرار داد.
 3. بررسی پمپ روغن(Oil Pump)به منظور اطمنیان از سالم بودن آن
 4. بررسیمخزن گازوئیل به منظور نداشتن هر گونه نشتی
 5. بررسی آب رادیاتور: آب رادیاتور را می توان از چندین لحاظ مورد بررسی قرار داد، جک کردن جهت سطح آب رادیاتور،جک کردن سالم بودن اتصالات و عدم نشتی آن و همچنین پره های رادیاتور باید از لحاظ عاری بودن از هر گونه ذرات مسدود کننده جک شود.
 6. تمیزکاری موتور دیزل با استفاده از جریان هوا برای کثیفی کم
 7. تمیز کاری موتور با استفاده از جت ماشین و کارواشدر صورت کثیف بودن بیش از اندازه
 8. جک کردن بخش های مختلف موتور دیزل از نظر عدم داشتن چکه و نشت روغن
 9. در صورتی که مدت زمان زیادی از سرویس دیزل ژنراتور گذشته است، لازم است حداقل هفته ای دوبار روشن شود و هر دفعه حدود نیم ساعت به منظور شارژ شدن باطری و اطمینان از سالم بودن آن کار کند.
 10. بررسی باطری و بست های اتصالی آن و نیزو جک کردن آب باطری
بیشتر بخوانید :   برق اضطراری از انرژی خورشید

بازدید های ماهیانه

 • بررسی اتصالات الکتریکی و اطمینان پیدا کردن از محکم بودن کابل ها
 • جک کردن لرزه گیرها ی پایه موتور و ژنراتور
 • بررسی سالم بودن محل شینه های انتقال برق ژنراتور
 • گریس کاری و روغن کاری بخش هایی از موتور به منظور روانکاری آن
 • جک کردن فیلترهای هوای و فیلتر روغن و تعویض آنها در صورت نیاز

خلاصه کلام

برای تعمیرات دیزل ژنراتور و راه اندازی مجدد آن، باید روش های ذکر شده را مورد بررسی قرار داد. و در صورت برطرف نشدن مشکل و همچنین برای تعمیرات اساسی می توانید از بخش تماس با ما ، با کارشناسان یاران صنعت پرداز در ارتباط باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *