مشخصات تابلو برق عنوان مقاله ما می باشد. شما در این مقاله با راه اندازی ، انواع تابلوها و راه های حفاظتی از دستگاه آشنا می شوید.

تابلو برق چیست و فروش تابلو برق به چه معیار هایی بستگی دارد ؟ از سوالاتی می باشد که قصد داریم به آن پاسخ دهیم.

همان طور که می دانید این وسیله کاربردهای مختلفی دارد. معمولا برای راه اندازی، حفاظت و کنترل تجهیزات و دستگاه های مختلف صنعتی که نیاز به انرژی الکتریکی دارند از این وسیله استفاده می شود.

همچنین انواع و اقسام ماشین آلات مانند دیزل ژنراتور نیز نیاز به انرژی الکتریکی دارد، برای این منظور نیز از تابلو برق استفاده می کنیم.

شرکت یاران صنعت پرداز با سابقه ی درخشان در قبول سفارشات و فروش تابلو برق آماده ی ارائه ی هر گونه خدمات در این زمینه می باشد. شما به راحتی می توانید سفارشات خود را ثبت نمایید و دستگاه خود را در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

 

راه اندازی 

در راه اندازی انواع الکتروموتورها برای مصارف مختلف و راه اندازی دیزل ژنراتورها و سیستم های روشنایی و… از انواع تابلوهای راه اندازی استفاده می شود. وسایلی که در تابلو عمل راه اندازی را انجام عبارت است از کنتاکتورها، فیوزهای مینیاتوری ، کلید های اتوماتیک ، شاسی ها ،کلیدهای فرمان و …

انواع حفاظت در تابلوها

 • حفاظت اتصال کوتاه
  برای جلوگیری از خطرات ناشی از اتصال کوتاه دستگاه ها بر لوازم و تجهیزات حفاظتی استفاده می شود. جریان لحظه ای بسیار بالا بین ۲۰ تا ۱۰۰۰ برابر جریان نامی دستگاه در این نوع اتصال، ممکن است صدمات شدیدی به دستگاه وارد شود.
 • حفاظت اضافه بار : در بعضی مواقع جریان مصرفی دستگاه، به خاطر نشتی از حد مجاز خود فراتر رفته است . این نسبت به مقدار و زمان افزایش، به تجهیزات ودستگاه ها آسیب می رساند. در تابلوهای برق برای جلوگیری از اضافه بار از کلیدهای اتوماتیک، رله های حرارتی، بی متال ها و …. استفاده می شود.
 • حفاظت افت ولتاژ و توالی فاز : در برخی از دستگاه ها افت ولتاژ و همچنین توالی فاز نامناسب باعث کارکرد نادرست دستگاه و کاهش بازدهی می شود . برای جلوگیری از آن می بایست از یک سری تجهیزات حفاظتی استفاده کرد.
 • حفاظت در برابر اشخاص : محافظ جان به محض اتصالی عمل کرده و مدار را قطع می کند. در بسیاری از مواقع که کار با تابلو توسط اپراتور انجام می شود، می بایست کل تابلو برق و دستگاه دارای کلید محافظ جان باشد.
بیشتر بخوانید :   معرفی ساختمان دیزل ژنراتور

 

کنترل :  

 برای سهولت کار توسط کاربر به منظور استفاده از ماشین های الکتریکی از مدارها و اجزای کنترلی در تابلوهای برق استفاده  می شود. برای مثال جهت کنترل دور الکتروموتورها ، کنترل توان راکتیو(اصلاح ضریب قدرت)، کنترل دیزل ژنراتورها

انواع تابلوها : 

 • راه اندازی دستی و اتوماتیک کنترل دیزل ژنراتور
 • راه اندازی الکتروموتورها والکتروپمپها
 • اصلاح ضریب قدرت وکاهش مصرف انرژی (بانک خازن)
 • توزیع قدرت و برق رسانی
 • اتوماسیون وابزار دقیق
 • ساختمان وروشنایی

 

مشخصات تابلو برق
مشخصات تابلو برق

اصول و عوامل مهم در طراحی تابلو :

در انتخاب لوازم و طراحی مدارات فرمان و نحوه ی عملکرد سیستم باید ایمنی رعایت شود.

در هر روشی باید یک خروجی مساوی داشته باشیم و تمامی خواسته هایمان برآورده شود.(نتیجه تغییر نکند)

هر سیستمی نسبت به حساسیت آن مجموعه با قیمت های متفاوت طراحی می شوند.

در هر سیستم باید احتمال کوچکترین خطا و سهل انگاری انسانی را درنظر بگیریم.

تابلوهای راه اندازی الکتروموتورها و الکترو پمپ ها :

راه اندازی تک ضرب : متداول ترین نوع راه اندازی است و برای الکتروموتورهای تکفاز و سه فاز  با توان کمتر از ۱۱ کیلووات مورد استفاده قرار می گیرد.

راه اندازی دو ضرب (ستاره مثلث)

این روش، برای کم کردن جریان راه انداز موتورهای با قدرت بالا استفاده می شود که ابتدا موتور به حالت ستاره شروع به کار می کند. سپس با رسیدن به دور نامی خود، به حالت مثلث در می آید. برای مشخص شدن این نوع اتصال باید به پلاك موتور توجه کرد.

در نهایت باز هم متذکر می شویم که در امر فروش تابلو برق و یا خرید تابلو برق دقت کافی داشته باشید و از نوع طراحی و قدرت آن برای هدف خود مطمئن شوید

بیشتر بخوانید :   انتخاب بهترین نوع دیزل ژنراتور

شرکت های بزرگی هم در زمینه طراحی تابلو برق فعالیت دارند مانند نیرو سامان و ایمن ایستا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *