آشنایی با دیزل ژنراتورها

دیزل ژنراتور چیست

دیزل ژنراتور (Diesel Generator) نوعی ژنراتور یا مولد برق است که توسط یک موتور که از سوخت دیزل که گازوئیل است استفاده کرده و کار می کند. به عبارت دیگر دیزل ژنراتور ترکیبی از:

 1. موتور دیزل
 2. ژنراتور(دینام)
 3. و انواع متعلقات فرعی تشکیل شده است.

که در این مقاله از سایت یاران صنعت پرداز به توضیح اجزاء دیزل ژنراتور می پردازیم.

اجزاء اصلی دیزل ژنراتور

1.      موتور دیزل

این قسمت از مهمترین  بخش های دیزل ژنراتور است و تمام توان مکانیکی که ژنراتور برای حرکت خود نیاز دارد را  تامین می کند. عوامل متعددی برای انتخاب یک موتور دیزلی خوب برای دیزل ژنراتور وجود دارد. از جمله برند یا همان کارخانه تولید کننده موتور دیزل ژنراتور، نوع و نحوه کارایی موتور دیزل ژنراتور و همچنین  روش نگهداری از موتور دیزلی بر روی دیزل ژنراتور بسیار مهم است.

2.       ژنراتور(دینام)

ژنراتور یا همان دینام بخشی از دیزل ژنراتور است. جریان موتور دیزل ژنراتور از باطری و دینام تامین می شود به این صورت که در ابتدا که دیزل ژنراتور را استارت می زنید برق مورد نیاز از طریق باطری تامین می شود. سپس بعد از حرکت دیزل و دور گرفتن، خروجی دیود تنظیم کننده ولتاژ رگولاتور دینام دیزل ژنراتور را تغذیه و به عنوان منبع اصلی جریان عمل می کند و جریان اصلی را تامین می کند و در این موقعیت تامین برق با استفاده از باطری موتور دیزل نمی شود.

دینام شامل مجموعه ای از قطعات ثابت و متحرک است که در محفظه روکشی قرار گرفته است. این قطعات به صورت اتوماتیک باهم در ارتباط هستند که منجر به تولید برق می شوند.

بیشتر بخوانید :   دیزل ژنراتور ها چگونه جا به جا می شوند؟
اجزاء دینام
 1. استاتور
 2. رتور
نگهداری دینام دیزل ژنراتور
 • وقتی می خواهید روغن موتور دیزل را عوض کنید، تسمه دینام دیزل ژنراتور را تست و سفتی آن را چک کنید اگر تسمه شل باشد باعث هدر رفتن توان دینام می شود.
 • اگر باطری دیزل ژنراتور کامل خالی شده باشد، زمانی که استارت می زنید باعث فشار زیاد روی دینام دیزل ژنراتور می شود که اصطلاحا به دینام ضربه می زند.
 1. انواع متعلقات فرعی

1) مخزن سوخت ژنراتور

همانطور که از اسم این قطعه پیداست در این قسمت سوخت دستگاه قرار می گیرد و البته حجم این مخزن بر حسب نوع دیزل ژنراتور متفاوت می باشد.

2) رگولاتور ولتاژ

این بخش جهت تنظیم ولتاژ خروجی ژنراتور است که با کمک اجزایی مانند رگولاتور، سیم پیچی تحریک، رتورو یکسو کننده، تنظیم ولتاژ انجام می گیرد.

3) سیستم خنک کننده

یکی از مهم ترین بخش در دیزل ژنراتورها، سیستم خنک کننده آن است با استفاده از این سیستم اجزای ولتاژ دیزل ژنراتور را خنک می کند و گرمای حاصل دیزل ژنراتور را به خارج هدایت می کند. اهمیت این سیستم به این خاطر است که  داغ شدن زیاد و طولانی مدت آن ها باعث خراب شدن قطعات شده و عملکرد دستگاه را پایین می آورد. سیستم خنک کننده باید بعد از هر 600 ساعت کار دیزل ژنراتور تمیز شود.

انواع خنک ساز دیزل ژنراتور ها

 • خنک ساز مایع

آب به عنوان خنک ساز مایع برای دیزل ژنراتور استفاده می شود. این خنک ساز برای دیزل ژنراتور های کوچکتر استفاده می شود.

 • خنک ساز گاز هیدروژن
بیشتر بخوانید :   معرفی کمپرسور های گریز از مرکز

گاهی اوقات از هیدروژن به عنوان خنک کننده برای دیزل ژنراتور های بزرگتر استفاده می شود. گاز هیدروژن در جذب گرما بهتر از سایر مواد خنک کننده  کاربرد دارد.

نکته مهمی که در نگهداری دیزل ژنراتور هست این است که باید در یک فضای باز و دارای تهویه نگهداری شود.

3.      سیستم روغن ژنراتور

روغن کاری کردن اجزا در دیزل ها برای افزایش طول عمر قطعات و افزایش بازدهی و کارایی بهتر مهم می باشد. برای نگهداری خوب از دیزل ژنراتور، هر 10ساعت کار با دیزل ژنراتور باید سطح روغن آن را کنترل کنید و زمان تعویض روغن  بعد از هر 500 ساعتی که دیزل ژنراتور کار می کند باید انجام شود.

4.      شارژر باتری

وظیفه این قسمت همانطور که از نامش مشخص است علاوه بر شارژ کردن باتری، میزان شارژ باتری را هم نشان می دهد.

شارژ باتری توسط دیزل ژنراتورباید دقیق و متناسب با ولتاژ آن صورت بگیرد. شارژرهای باتری معمولا از فولاد ضد زنگ جهت جلوگیری از خوردگی ساخته شده است.

5.       سیستم کنترل

این قسمت وظیفه کنترل الکتریکی کل سیستم را به عهده دارد. تولید کنندگان مختلف دیزل ژنراتور کنترل های متنوع برای کنترل آسان دیزل ژنراتور تولید می کنند.

برخی از پانل های کنترل در زیر ذکر شده است:

        کنترل ژنراتور

برای اندازه گیری جریان خروجی و ولتاژ و فرکانس دیزل ژنراتور  از کنتور ژنراتور استفاده می کنند.

        کنترل موتور

اندازه گیری پارامترهای مهم از قبیل فشار روغن، درجه حرارت مایع خنک کننده، ولتاژ باتری، سرعت چرخش موتور دیزل، و میزان زمان روشن بودن برعهده کنترل موتور است.

بیشتر بخوانید :   عیب یابی و تعمیرات دیزل ژنراتور

        تنظیمات روشن و خاموش دیزل ژنراتور

سیستم روشن و خاموش کردن اتوماتیک از جمله پریز برق و کنترل ولتاژ است.

        کنترل های دیگر

فاز سوئیچ انتخابگر، سوئیچ فرکانس و کنترل موتور سوئیچ

6.        سکو یا شاسی دیزل ژنراتور

هر دیزل ژنراتور  یک قسمت با نام سکوی اتصال دارد که تمامی قطعات بر روی آن نصب می شود.

7.       سیستم دود خروجی ژنراتور

در خروجی موتور، بخشی به نام سیستم دود خروجی است وظیفه این بخش بسیار مهم است برای اینکه در دیزل ها به علت تولید دود سمی، سیستم خروجی لازم است.

کاریرد دیزل ژنراتور

از دیزل ژنراتور معمولا برای مصارف برق اضطراری در زمانی که شبکه سراسری قطع یا زمانی که در دسترس نیست استفاده می شود ولی کاربردهای مصرفی دائم نیز دارند .

فاکتورهای موثر در عمر مفید ژنراتور های دیزلی

فاکتروهای زیادی هستند که روی عمر دیزل ژنراتور تاثیر گذار هستند. این فاکتورها شامل موارد زیر است

 • کیفیت دیزل ژنراتور مورد مهمی است پس بهتر است که از مارک های معتبر دیزل ژنراتور تهیه کنید
 • روش نصب
 • کیفیت سوخت
 • مقدار زیاد گرد وغبار در هوا باعث کاهش عمر دیزل ژنراتور می شود

 

ساعت کلی کار یک دیزل ژنراتور چنانچه در بهترین حالت استاندارد از آن استفاده کنیم حدود 50000 ساعت برآورد شده است. ولی در کل این برآورد تقریبی بوده و ساعت معینی به صورت مطلق برای دیزل ژنراتور وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *