تفاوت ژنراتورهای گازسوز و دیزلی

می دانیم که ژنراتور، دستگاهی است که وظیفه آن، تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی و در نهایت تولید برق می باشد. این انرژی مکانیکی توسط موتوری که به ژنراتور متصل یا به اصطلاح کوپل شده تولید می شود که به مجموع این دو دستگاه موتور ژنراتور می گویند. اما در کل ژنراتور های برق را می توان بر اساس موتور مولد آن ها دسته بندی کرد. دیزل ژنراتور ها و ژنراتورهای گازسوز، ژنراتور های آبی، ژنراتور های بادی و … . پرکاربرد ترین نوع ژنراتور های موجود در بازار و مصرف، ژنراتور های گازسوز و ژنراتور های دیزلی می باشند.

بیشتر بخوانید : معرفی ژنراتور های بنزینی

ژنراتور دیزل :

وظیفه این ژنراتور ها، تولید برق از یک موتور دیزل است که از یک آلترناتور تشکیل شده اند. یکی از مهم ترین و بزرگ ترین قابلیت های دیزل ژنراتور این است که می توان از آن ها در هر نقطه استفاده کرد. همین امر باعث شده است تا استفاده از ژنراتور های دیزلی در بسیاری از پروژه های عمرانی، نفت و گاز و … بسیار زیاد شود.


کارکرد دیزل ژنراتور ها بر اساس برند و توان موتور دیزل و ژنراتور استفاده شده است و همچنین کلید ها و قطعات قدرت به کار رفته در تابلو کنترل می توانند در روند قیمت و همچنین بازدهی موتور دیزل ژنراتور تاثیر بسزایی داشته باشند.

ژنراتورهای گازی :

اما در مورد ژنراتور های گازسوز باید گفت که این نوع از ژنراتور ها از یک موتور گازسوز به علاوه یک آلترناتور تشکیل شده اند.
ژنراتورهای گازسوز دارای چندین مزیت عمده در مقایسه با ژنراتورهای دیزلی می باشند .قیمت بسیار پایین تولید برق که به علت قیمت پایین سوخت مصرفی ژنراتور های گازسوز است و دلیل این قیمت پایین، استفاده از گاز طبیعی می باشد که طبیعتا هزینه سوخت مصرفی آن ها بسیار پایین تر از ژنراتور های دیزلی است.

بیشتر بخوانید :   لوازم یدکی دیزل ژنراتور

همچنین در برخی موارد امکان تامین گاز رایگان جهت ژنراتورهای گازسوز در مقیاس های بالا انجام می گردد.

این امر در راستای سیاست های دولت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساخت نیروگاه های گازی می باشد که در کشور های مختلف، متفاوت برنامه ریزی و انجام می شود.

ژنراتورهای گازی و دیزل ژنراتور

معرفی سیستم های CHP و CCHP :

یکی دیگر از مزیت های ژنراتورهای گازسوز، امکان استفاده از گرمای خروجی از اگزوز موتور ژنراتور ها است. بخش عمده ای از انرژی احتراق از طریق اگزوز سوخت موتور ها بدون استفاده خارج می گردد.

در ژنراتورهای گازسوز امکان استفاده از گرمای خروجی اگزوز و سیستم خنک کننده جهت گرمایش وجود دارد. در اصطلاح به این سیستم ها (Combine Heat & Power) CHP گفته می شود.

در حالت پیشرفته تر علاوه بر گرمایش می توان از حرارت خروجی از ژنراتور های گازسوز جهت سرمایش نیز استفاده نمود.

این سیستم ها در اصطلاح (Combine Cooling and Heat Power) CCHP یا همان سیستم های همزمان سرمایش، گرمایش و قدرت نامیده می شوند.

معایب ژنراتورهای گازسوز :

بالاخره هر دستگاهی، علاوه بر مزیت های خود، معایبی هم دارد که باید از آن ها مطلع بود. شاید مهم ترین عیب ژنراتور های گازسوز قیمت بسیار بالای آن ها در مقایسه با ژنراتور های دیزلی باشد.

یکی دیگر از معایت آن ها این است که در شرایط بحرانی نمی توان اطمینان کامل به آن ها داشت زیرا ژنراتور های گازسوز به شبکه گاز سراسری وابسته هستند.
عیب دیگر این نوع ژنراتور ها عدم استفاده از آن ها در اماکن دور از مناطق گاز رسانی شده می باشد که امر بسیار مهمی است.

بیشتر بخوانید :   دیزل ژنراتور در نیروگاه برق

1 دیدگاه در “از ژنراتورهای گازی چه میدانید؟”

  • در مورد ژنراتور های گازی مقالات بسیار کمه
    ممنون از این که همچین مطلبی تهیه کردید خیلی مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *