ژنراتور های بنزینی

در مقالات قبل در مورد انواع موتور برق های موجود مانند دیزل ژنراتور و یا ژنراتور بنزینی و کاربرد و طریقه کارکرد آن ها تا حدی صحبت کرده ایم. همانطور که می دانید، الکتریک موتور یک تولید کننده برق می باشد که با استفاده از نیروی گشتاور یا هر سوخت و منبع انرژی، توسط ژنراتور و ‌تبدیل این نیروی مغناطیسی به اکتریسیته، تولید برق را انجام می دهد. موتور برق یک دستگاهی است با پکیج کامل از چندین بخش مختلف است که هر کدام به چند قسمت تقسیم می شوند :
1- موتور ۲- ژنراتور ۳- شاسی ۴- اگزوز ۵- بورد دیجیتال ۶- تابلو امرجنسی ۷- استارت ۸- باتری ۹- خروجی جریان برق و …..

این قسمت ها هر کدام وظیفه خاصی دارند و دارای ساختمان ساده و گاها پیچیده نیز می باشند که در مقالات قبل به صورت کلی در مورد آن ها صحبت کردیم.

گفتیم که انواع موتور برق ها را می توان بر اساس نوع سوخت مصرفی تشخیص داد. موتور هایی که در زیر معرفی شده است، نیروی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل می کنند و هر کدام برای شرایط خاصی طراحی شده اند که با دانش و ‌ارزیابی قبلی باید سعی به خرید آن ها کرد.

۱- ژنراتور بنزینی (gasoline generator)
2- ژنراتور دیزلی  (diesel generator)
۳- گاز شهری  (cng generator)
۴- گاز مایع (Lpg generator)

بیشتر بخوانید : معرفی دیزل ژنراتور ها

معرفی موتور برق بنزینی

به هر یک از کلاس های موتورها که با احتراق داخلی با سوختن سوخت های مایع فرار مانند بنزین، یا مخلوط بنزین مانند اتانول، کار می کنند، موتور برق بنزینی می گویند.

بیشتر بخوانید :   تاریخچه شرکت کامینز

موتورهای نوع بنزینی برق می توانند برای برآورده ساختن نیاز و الزامات هرگونه ماشین قدرتمندی مانند اتومبیل های مسافری، کامیون های کوچک و اتوبوس، هواپیماهای عمومی، واحدهای کوچک دریایی، سیستم های پمپاژ متوسط، ماشین آلات و ابزارهای برقی مورد استفاده قرار گیرد.

ژنراتور های بنزینی

همان طور که گفتیم، این موتور ها، یکی از انواع ژنراتورها و البته بهترین آن ها می باشد. از این موتور برق می توان برای طولانی مدت و به طور مداوم استفاده کرد و به دلیل استحکام بالایش، می تواند گزینه ی مناسبی باشد. البته از آن جایی که سوخت این موتور برق، بنزین است، حین تولید انرژی، دی اکسید کربن بسیاری تولید می کند، لذا این دستگاه مناسب استفاده در فضای آزاد می باشد و نمی تواند در فضای بسته از آن استفاده نمود، چرا که سبب خفگی و مسمومیت می شود.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بگوییم، روشن شدن موتور برقی بنزینی، به مراتب آسان تر از موتور های برق گازیست. از سوی دیگر هزینه تعمیرات این نوع از دستگاه نسبت به رقیب خود، کمتر می باشد. اما در مقابل، میزان سوخت مصرفی آن در مقایسه با موتور برق گازسوز، چیزی در حدد 3 برابر بالاتر است.

توان موتور برق چگونه محاسبه می شود

توان این موتور ها را با معیار اندازه گیری KW و KVA مشخص می‌کنند، برای مثال موتور برق ۶ کیلو وات می تواند یک الکترو‌ موتور ۳ کیلو وات را روشن کند. این تفاوت به دلیل احتساب آمپر و استارت اولیه دستگاه است که پس از چند ثانیه به حالت اولیه برمی گردد.

بیشتر بخوانید :   بررسی راندمان کمپرسور ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *