تعیین سایز ژنراتور

اندازی گیری سایز مناسب ژنراتور

در هنگام تصمیم گیری برای خرید یک ژنراتور، از مهم ترین مسائلی که باید به آن توجه داشت، انتخاب مدل مناسب یک ژنراتوری است که بتواند تمام نیاز های تولید برق را تامین کند. این که هدف از خرید ما و اولویت ما، قدرت اصلی ژنراتور باشد یا قدرت آماده به کار بودن آن، خیلی تفاوت ندارد. اگر ژنراتور جدید الزامات و شرایط مشخص شده را رعایت نکند آنگاه هیچ فایده ای برای کسی نخواهد داشت چون تنها فشار زیادی بر یونیت وارد کرده و حتی برخی دستگاه های متصل به آن نیز خسارت می بینند. از جمله مواردی که بار ها ذکر کرده ایم در هنگام خرید یک دیزل ژنراتور مورد اهمیت است، تعیین اندازه دقیق ژنراتور مورد نیاز می باشد که اغلب بسیار دشوار است و عوامل و ملاحظات متعددی در این انتخاب دخیل هستند.

انتخاب از میان ژنراتورهای راه انداز موتور یا آماده به کار ، جوشکار ، KVA ، KW ، سه فاز و تک فاز کمی سخت و فرسایشی است. مقاله حاضر جهت پرهیز از سردرگمی ناشی از انتخاب میان این گزینه ها، می کوشد تا ایده بهتری از نحوه کارکرد فرآیند کالیبراسیون و نکات کلیدی آن به شما بدهد. هرچند که این مقاله به هیچ وجه جایگزینی برای متخصص برق (برق کار) تجربی نبوده که همواره گزینه مشورت پیش از خرید است ، اما با این حال اطلاعات کافی درباره موارد اصلی و کلیدی موردنیاز را در اختیار می گذارد.

امروزه ژنراتورها در اندازه های بسیار مختلفی در دسترس هستند. ژنراتورهای با ظرفیت منبع انرژی 5 کیلو وات تا 50 کیلو وات در بازارهای مصارف خانگی و شخصی عرضه می شوند، در حالی که ژنراتورهای صنعتی در هر حوزه 50 کیلو وات تا بیش از 3 مگاوات هستند. ژنراتورهای دستی و پرتابل (قابل حمل) برای منازل ، کاروان ها و ادارات کوچک هستند ؛ اما کسب و کارهای بزرگ تر، مراکز داده ، آپارتمان ها، کارخانه ها و کاربردهای صنعتی برای تامین برق موردنیاز خود، به ژنراتورهای صنعتی با اندازه بزرگ تر نیاز دارند.

بیشتر بخوانید :   کاربرد سیستم برق اضطراری

انتخاب ژنراتور با ابعاد مناسب

بسیاری بر این باورند که می توان از ژنراتورهای کوچک برای انرژی الکتریکی آماده به کار استفاده نمود ، چرا که دایما مشغول به کار نیستند. این مسأله فراتر از خیالات بوده و حتی می تواند تعیین کننده باشد. متأسفانه، کوچکتر از حد نیاز در نظر گرفتن ژنراتور ، یکی از رایج ترین اشتباهات از طرف خریداران است که نه تنها باعث وقوع ریسک آسیب دیدن ژنراتور می شود، بلکه همچنین می تواند باعث آسیب دیدگی سایر وسایل متصل به آن شود ، شرایط پرخطری را ایجاد کند، و حتی بهره وری کلی واحد و یا تجارت مرتبط با آن را محدود نماید. نکته کلیدی که در اینجا باید به خاطر سپرد این است که هرچه بیشتر ، همیشه بهتر از کمتر است.

انتخاب دیزل ژنراتور

نحوه تعیین اندازه مناسب ژنراتور یا موتور

در حالی که هیچ جایگزینی برای برقکار معتبر و دارای گواهی که یک بازرسی انجام داده و همه چیز را محاسبه کند وجود ندارد ، راهنمایی هایی که در ادامه ذکر خواهند شد ، نکات مناسبی را برای شروع ارائه می کند و حداقل شما را در آغاز راه درست قرار خواهد داد.

دانستن نیازمندی ها

مراجعه به یک فروشنده و خریدن بهترین یا ارزان ترین ژنراتور موجود بدون لحاظ کردن هر چیز دیگر ، بهترین راه نیست. همیشه بهتر است قبل از اتخاذ تصمیم ، نیازمندی های ژنراتور برق را عمیقا در نظر گرفت.

مي توان اين امر را به سه طريق زير انجام داد:

 • تهيه ليستي از آيتم هايي که بايد توسط ژنراتور برق رساني شوند.
 • يادداشت کردن مقدار وات شروع و ادامه کار آيتم ها به صورت مجزا.
 • محاسبه نيازمندي توان کل به صورت KW و KVA.
بیشتر بخوانید :   معرفی ژنراتور گازی

آگاهی از مقدار وات شروع و ادامه کار دستگاهی که باید برق رسانی شود، برای محاسبه نیازمندی دقیق توان ، حیاتی می باشد که معمولا در صفحه مشخصات یا کتابچه راهنمای مالک در بسته لوازم خریدار هر وسیله، ابزار، یا تجهیزات الکتریکی یافت می شود.

بیشتر بخوانید : 3 مدل برتر دیزل ژنراتور

تبديل آمپر وات:

اغلب ممکن است مقدار وات مورد نیاز ابزار را به شکل آمپر بیان شود. برای تبدیل توان مورد نیاز یک وسیله از آمپر به وات ، از فرمولی که در ادامه بیان می شود استفاده نمایید.

1- براي بار مقاومتي : مقدار وات= مقدار آمپر×ولتاژ

2- براي بار ري اکتيو (خازني و يا سلفي) : مقدار آمپر×ولتاژ×ضريب بار

نمودار توان مورد نیاز :

کتابچه راهنمای مالک اغلب گم می شود ، همچنین گاهی مشخصات توان مورد نیاز ابزار و یا وسایل الکتریکی را نمی توان یافت. نمونه ای در power consumption chart وجود دارد که برخی مقدار وات های رایج مورد استفاده برای ابزار و لوازم رایج را نشان می دهد. این نمودار ، نمونه ساده ای برای نشان دادن تفاوت مقدار وات اولیه و ادامه کار ، و این است که هر ابزار ، نیازمندی های مصرفی مختص خود را دارد. اگر سوالاتی در خصوص موارد خاصی دارید، می توانید با سازنده در میان بگذارید، یا از یک برقکار مشورت بگیرید.

راه های مختلف محاسبه :

بسته به نوع و تعداد ابزار ، و نحوه برنامه ریزی استفاده از ژنراتور ، چند راه مختلف برای محاسبه مقدار توان مورد نیاز وجود دارد:

 • تنها یک موتور در حال کار.
 • چند موتور در حال کار به طور هم زمان.
 • هیچ موتور الکتریکی در حال کار کردن نباشد.
بیشتر بخوانید :   نکات رسیدگی به دیزل ژنراتور

مزایای انتخاب ژنراتور با اندازه مناسب :

حال که دیدگاه مناسبی در خصوص انتخاب ابعاد مناسب برای ژنراتوری که مناسب نیازمندی ها باشد کسب کردید، به تنها چند مورد از مزایای حاصل از این روند توجه کنید:

 • عدم وجود خطاهای سیستمی غیر منتظره.
 • عدم وجود خاموشی ناشی از اضافه بار ظرفیت.
 • افزایش طول عمر ژنراتور.
 • عملکرد تضمینی؛افزایش طول عمر ژنراتور.
 • تعمیر و نگه داری آسان تر و بدون درد سر.
 • افزایش طول عمر سیستم.
 • ایمنی مطمئن شخصی.
 • احتمال بسیار کم آسیب دیدگی وسایل.

محل خرید و نقش ارائه دهندگان خدمات و یا فروشندگان :

از آنجایی که نه فقط یک محصول مهم را از شرکت خریداری می کنید، بلکه به احتمال زیاد برای تولید انرژی الکتریکی اصلی یا اضطراری از آن استفاده می کنید، محل خرید نیز از ملاحظات کلیدی است که نباید مورد غفلت قرار گیرد. سال های تجربه فروشنده، این که آیا یک خدمات دهنده کامل است یا یک دلال با حق کمیسیون کم، و مواردی از این دست، نقش مهمی دارد.

در اینجا تنها چند دلیل را برای همواره در نظر داشتن تولید و خدمات دیزل که بیش از ربع قرن سابقه حضور در صنعت و تجارت دارد را به عنوان اولین گزینه برای تمام نیازهای تولید انرژی در صنعت بیان می کنیم:

 • بیش از سی سال سابقه در عرصه صنعت.
 • گاراژ چند درگاهی با خدمات کامل.
 • ماشین آلات با کیفیت و تکنسین های دیزل برتر .
 • تجهیزات سنجش نهایی و ابزار انفصال.
 • پشتیبانی خوب و کادر اداری آگاه.
 • تست کردن تمام محصولات.
 • برخورداری از قیمت رقابتی!

2 دیدگاه در “تعیین سایز مناسب برای ژنراتور”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *