محافظ دیزل ژنراتور

کنترل صدای دیزل ژنراتور

در سیستم های قدرت، ژنراتور های با موتور های رفت و برگشتی (مانند دیزل ژنراتور ها) همانند بسیاری از ماشین های دوار ، نویز و ارتعاش ایجاد می کنند. کنترل این نویز یکی از مسائلی است که اخیرا توجه مسئولین را به خود جلب کرده و تلاش برای بهبود و کنترل آن را گسترش داده اند.

معمولا در هر شرایطی، چه در حالت استفاده و چه در حالت آماده به کار، این نویز طبق استانداردهای ملی و بین المللی باید کاهش یابد. اخیرا دولت ها با استفاده از فرکانس های باند اوکتاو، محدودیت نویزی برای کاهش سطح نویز فرکانس پایینی که به اجتماعات مجاور می رسد، تعیین نموده اند.

6 دلیل اصلی ایجاد نویز دیزل ژنراتور :

1- نویز ناشی از کارکرد دیزل که اساسا در اثر نیرو های مکانیکی و احتراقی تولید می شود.

2- نویز فن واحد خنک سازی که از صدای هوایی که با سرعت بین موتور و از طریق رادیاتور در حرکت است، تولید می شود.

3- نویز آلترناتور که توسط فن واحد خنک سازی و اصطکاک جاروبک ها تولید می شود.

4- نویز القایی که در اثر نوسانات جریان در سیم پیچ آلترناتور ایجاد شده و باعث نویز مکانیکی می شود.

5- اگزوز موتور که در شرایط بدون صدا خفه کن و یا استفاده از یک صدا خفه کن نویز متفاوتی دارد.

6- نویز مکانیکی یا سازه ای که در اثر ارتعاشات مکانیکی بخش های سازه ای و قطعات که به صورت صوت منعکس می شود، ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید : سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

بیشتر بخوانید :   تفاوت دیزل ژنراتور ولوو و پرکینز

استراتژی های کاهش سطح نویز دستگاه دیزل ژنراتور :

به طور کلی، 7 روش اصلی برای کاهش سطح نویز ژنراتور وجود دارد که البته برای برند ها و مدل های مختلف دیزل ژنراتور، می تواند متفاوت باشد :

1- کاهش سطح صوت از منبع.

2- موانع صوتی.

3- عایق های صوتی.

4- ایزولاسیون دهانه ها.

5- تضعیف جریان هوای خنک کننده.

6- صدا خفه کن یا منبع اگزوز.

7- تلاش برای به حداکثر رساندن فاصله میان ژنراتور و ساختمان ها (افراد).

اگر دیزل ژنراتور در فضای باز خارجی قرار بگیرد و مورد استفاده بشود، استفاده از محفظه های صدا گیر و یا کاهنده صدا بهترین گزینه برای کاهش نویز می باشد. این محافظ علاوه بر حفاظت در برابر تغییرات آب و هوا، تضعیف صوت را نیز به همراه دارد. ساختمان این محفظه به صورت شماتیک در شکل زیر آمده که می توانید قسمت های مختلف آن را مشاهده کنید.

نویز دیزل ژنراتور

محفظه های کاهنده صدا :

به طور کلی ، تمامی انواع محفظه های فولادی و آلومینیومی حداقل 10 دسی بل از شدت نویز ژنراتوری که باید در فضای خارجی قرار بگیرد، می کاهند. اما در اکثر موارد برای امنیت پرسنل، کاهش بیشتر صدا، تضعیف نویز و رسیدن به استاندارد یک منطقه خاص، می توان به طور همزمان از صدا خفه کن اگزوز نیز استفاده کرد.

در مورد هزینه ها هم باید گفت که هزینه نوع محفظه با سطح کاهش نویز لازم ارتباط مستقیم دارد. در موارد بحرانی ، گاهی انقدر این هزینه های استفاده از محفظه های کاهنده شدت صوت زیاد می شود که تقریبا با قیمت خود دیزل ژنراتور برابری می کند و به همین دلیل استفاده از این محفظه ها رایج نیست. برخی محفظه ها نیز به خاطر محدود نمودن تهویه، بر عملکرد ژنراتور و ظرفیت حمل بار آن اثر منفی دارند.

بیشتر بخوانید :   دستگاه توربو شارژر چیست؟

پس به دلیل هزینه های بالا و اثر منفی بر روی بازدهی کار دیزل ژنراتور، باید از همان ابتدا بر روی طراحی دیزل ژنراتور و مکانی که قرار است به آن اختصاص داده شود، فکر کرد تا در آینده به این مشکلات و هزینه های اضافی دچار نشد.

بنابر این برای مهار نویز موجود در دیزل ژنراتور از محفظه های خاص کاهش نویز به همراه استراتژی های کنترل نویز جذبی و انسدادی استفاده می شود. با وجود اینکه هر دو نوع محفظه های فولادی و آلومینیومی کاهش صوت موجود است، کاهش نویز در محفظه های فولادی حدود 2 تا 3 دسی بل بیشتر است چون جرم و درصد سختی آن بیشتر است. از محفظه های آلومینیومی نیز معمولا در نواحی ساحلی که مقاومت نسبت به خوردگی در هوای نمکی مهم است، استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *