نصب دیزل ژنراتور

یکی از مهم ترین مواردی که باعث می شود یک دیزل ژنراتور بهره وری و عملکرد خیلی بهتری داشته باشد، توجه به طریقه نصب و راه اندازی صحیح دیزل ژنراتور می باشد. کاملا طبیعی است که رعایت اقدامات ایمنی و کنترل مکرر اتصالات ، نقش حیاتی در کارکرد بلند مدت دیزل ژنراتور دارد و در هنگام خرید دیزل ژنراتور باید به آن توجه کرد.

نصب و راه اندازی یک دیزل ژنراتور می بایست توسط یک تیم متخصص و کارشناسان این رشته که دوره دیده و با تجربه هستند انجام بگیرد تا از بروز هر گونه مشکل احتمالی از جمله برق گرفتگی از ژنراتور ، سوخته شدن ژنراتور ، آتش سوزی دیزل ژنراتور جلوگیری شود.

در این بخش ما به مهم ترین نکات و چندین دستور العمل در پروسه نصب و راه اندازی یک دیزل ژنراتور اشاره می نماییم. لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید :

نصب دیزل ژنراتور

1- محل نصب دیزل ژنراتور :

رعایت اقدامات ایمنی مناسب باید در هنگام نصب ، راه اندازی و بهره برداری از دیزل ژنراتور ها در نظرگرفته شود. برخی از این نکات عبارتند از :

* دستگاه های دیزل ژنراتور ممکن است مدت زمان طولانی مدتی را کار کند ، لذا نیازمند به نگهداری با برنامه ریزی قبلی می باشند. پس کلیه افرادی که از دستگاه دیزل ژنراتور استفاده می نمایند باید درمورد نحوه کار و ایمنی از آن نیز اطلاعات کافی داشته باشد.

* از قرار دادن دیزل ژنراتور در محیط های مرطوب می بایستی اجتناب گردد . ملاحظاتی که باید برای ایمنی دیزل ژنراتورها در نظر گرفته می شوند، فقط برای حفظ ایمنی اپراتور نمی باشد بلکه شامل ایمنی کارکرد دیزل ژنراتور نیز می باشد.

* استفاده از روغن با کیفیت مناسب و رعایت زمان بندی صحیح تعویض روغن از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث افزایش طول عمر دستگاه دیزل ژنراتور می گردد. ژنراتور هایی که با رعایت اصول ایمنی مناسب بکار گرفته می شوند به راحتی برای مدت حداقل 10 سال کار می کنند.

* استفاده از کابل با کیفیت مناسب و محاسبه سطح مقطع کابل متناسب با توان خروجی دستگاه عامل مهمی در ایمنی دستگاه می باشد. بار تحمیلی به دستگاه دیزل ژنراتور باید متناسب با توان دستگاه باشد و از تحمیل بار اضافی به دستگاه دیزل ژنراتور باید اکیداً خودداری شود.

* مناسب بودن دمای اتاقی که دیزل ژنراتور در آن جا نگه داری می شود بسیار مهم است. دمای این اتاق باید پایین باشد چون درجه حرارت بالا در اتاق دیزل ژنراتور باعث می شود دستگاه به صورت خودکار خاموش شود و تکرار مکرر این موضوع باعث آسیب رسیدن به دستگاه می شود.

* نگهداری منظم از دستگاه های دیزل ژنراتور ضروری می باشد. به همین منظور وجود سنسور های قطع کن و یا خاموش کننده ، دستگاه دیزل ژنراتور را در مقابل خرابی ها پیش بینی نشده محافظت می کند و مکانیزم آن را کنترل می کند.

* ریخته شدن روغن و گازوئیل بروی زمین ، استفاده از کابل با سطح مقطع نامناسب ، شل بودن کانکشن ها ، از مهمترین عوامل آتش سوزی می باشد. همچنین کلیه کانکشن های روغن و گازوئیل باید عاری از هرگونه نشتی باشند.

بیشتر بخوانید : سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

دسترسی ساده امن و ایمن به اجزای دستگاه :

همان طور که گفته شد پس از خرید دیزل ژنراتور، اولین و مهمترین اقدام در نصب دیزل ژنراتور به صورت صحیح، محل نصب آن می باشد.

برخی از نکات صحیح این کار در ادامه گفته شده است :

نصب دستگاه در فضای باز یا فضای بسته، وجود سیستم تهویه مناسب جهت ورود و خروج هوا

قابلیت دسترسی آسان به کلیه اجزای دیزل ژنراتور با فرض رعایت نکات ایمنی و امنیتی

رعایت فاصله مناسب دستگاه از هر طرف با دیواره های مجاور

نحوه لوله کشی اگزوز جهت خروج دود تولید شده ناشی از کار کرد دستگاه

این ها از جمله مهم ترین مواردی هستند که باید هنگام نصب دیزل ژنراتور به آن توجه داشت

رعایت کردن این موارد میزان امنیت و ایمنی را افزایش می دهد.

تعبیه سیستم تهویه مناسب از مهم ترین مسائل مربوط به نصب و راه اندازی و عملکرد دیزل ژنراتور می باشد

این موضوع از دو نظر حائز اهمیت است :

اولا باعث خروج گازی های سمی ناشی از کار کردن دیزل ژنراتور می شود.

دوما به بهینه سازی سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور به منظور کاهش دمای دیزل ژنراتور که باعث افزایش طول عمر دیزل ژنراتور کمک می کند.

موتور دستگاه دیزل ژنراتور نیز از دو نوع سیستم خنک کننده می تواند استفاده کند :

سیستم هوا خنک و سیستم رادیاتور

موتور دیزل از نوع خنک کننده با رادیاتور مقاوم و متداول تر از سایر دستگاه های دیزل می باشند.

موتور ژنراتوری که با سوخت دیزل (گازوئیل) کار می کند از سیستم تزریق مستقیم سوخت استفاده می کنند بنابر این نگرانی از بابت آتش سوزی مستقیم از بخش دیزل وجود ندارد.

برای خرید دیزل ژنراتور و یا مشاوره در این امر می توانید با کارشناسان شرکت یاران صنعت پرداز در ارتباط باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *