سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

نکاتی برای نگهداری دیزل ژنراتور عنوان مقاله ی ما می باشد. در این مقاله نکاتی درباره عیب یابی و تعمیرات این وسیله ارائه می شود. این مقاله در تکمیل مقالات قبلی خدمتتان ارائه می گردد.

همان طور که می دانید هر وسیله ای که برای انجام فعالیتی در نظر گرفته می شود نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. ما در مقالات قبلی در مورد موضوع تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور ها مفصل توضیح داده ایم. و بیان کرده ایم که سرویس و نگهداری ژنراتور از جمله نکات مهم می باشد. زیرا در طول عمر وسیله نقش اساسی دارد.

همچنین در مقالات قبلی در مورد عیب یابی دیزل ژنراتور نیز صحبت کرده ایم، تمام این موارد کمک زیادی می کند تا شما بتوانید به صورت بهینه از این وسیله استفاده نمایید. و جلوی مشکلات احتمالی را پیش از وقوع بگیرید.

حتما باید توجه نمایید که تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور باید به صورت مداوم و در محدوده های زمانی هفتگی یا ماهانه انجام گیرد.

این اقدامات در نهایت باعث طول عمر دستگاه می شود، و از طرفی با این کار شما می توانید بازدهی دستگاه را افزایش دهید. همچنین با این کار ایرادات احتمالی قبل از اینکه به دستگاه آسیب بزنند شناسایی و رفع می گردد.

بیشتر بخوانید : عیب یابی و تعمیرات دیزل ژنراتورها

در این مقاله قصد داریم تا موارد مهمی را در مورد تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور ها معرفی کنیم و این موارد را در بازه های زمانی برای بازدید و بررسی هفتگی و یا ماهانه تقسیم بندی کنیم.

بیشتر بخوانید :   عملکرد خنک کننده ها در دیزل ژنراتور

اولین نکته توجه به چگونگی نصب دیزل ژنراتور است که می تواند به طول عمر آن و نحوه بازدهی دیزل کمک زیادی کند. در اینجا نکاتی برای نگهداری دیزل ژنراتور ذکر کرده ایم.

انواع موارد مورد بررسی

۱-  بررسی و بازدید از دیزل ژنراتور به هنگام کار و اطمینان از عدم وجود صدا و لرزش غیر عادی .

۲-  بررسی و بازدید و کنترل سیستم خنک کننده سیم پیچ ژنراتور .

۳-  بررسی و بازدید و کنترل سیستم خنک کننده موتور دیزل .

۴-  بررسی و بازدید از درجه حرارت آب رادیاتور و اطمینان از عدم افزایش آن از مقدار مجاز طبق دستور العمل و توصیه کارخانه سازنده .

۵-  بررسی و بازدید از درجه حرارت اگزوز دیزل ژنراتور و اطمینان از عدم افزایش آن از مقدار حداکثر مجاز طبق دستور العمل و توصیه کارخانه سازنده .

۶-  بررسی و بازدید وکنترل و ثبت لرزش تمام قسمتهای مختلف و تعیین شده دیزل ژنراتور و اطمینان از عدم افزایش آنها از مقادیر مجاز طبق دستورالعمل و توصیه کارخانه سازنده .

۷-  بررسی و کنترل ولتاژ و جریان خروجی دیزل ژنراتور (هرسه فاز – و اطمینان از متعادل بودن مقادیر .

۸-  بررسی و کنترل ولتاژ و جریان تحریک ژنراتور و اطمینان از نرمال و عادی بودن مقادیر (متناسب با میزان بار دیزل ژنراتور-  .

۹-  بررسی و کنترل توان اکتیو و راکتیو دیزل ژنراتور و اطمینان از عدم افزایش آنها از مقادیر مجاز (طبق دستورالعمل و توصیه کارخانه سازنده-  .

۱۰-  بررسی و کنترل و بازدید از فرکانس ژنراتور و اطمینان از عدم افزایش ویا کاهش آن از مقادیر مجاز .

بیشتر بخوانید :   تعیین سایز مناسب برای ژنراتور

۱۱-  بررسی و کنترل و بازدید ضریب قدرت ژنراتور و اطمینان از عدم منفی شدن(اثر خازنی- ضریب قدرت در مراحل مختلف باردهی دیزل ژنراتور .

۱۲-  بررسی و بازدید و اطمینان از بازبودن دمپر جلوی رادیاتور دیزل ژنراتور .

دوره زمانی هفتگی برای سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

۱- بررسی و بازدید روغن موتور دیزل و اطمینان از مناسب بودن کمیت و کیفیت روغن موتور (طبق ساعت کارکرد و دستورالعملهای فنی شرکت سازنده-  .

۲-  بررسی و بازدید از آب رادیاتور و اتصالات آن و اطمینان از کافی بودن سطح آب رادیاتور و عدم وجود نشتی در اتصالات .

۳-  بررسی و بازدید از مخرن گازوئیل موتور دیزل و اطمینان از پر بودن آنها و عدم وجود نشتی اتصالات مربوطه .

۴-  ررسی و کنترل و بازدید از عدم گرفتگی سطح رادیاتور موتور دیزل و تمیز نمودن سطح رادیاتور با بلوور یا هوای صنعتی (در صورت نیاز –

۵-  ررسی و کنترل و بازدید از عدم نشتی روغن ار قسمتها و قطعات مختلف موتوردیزل .

۶-  تمیز نمودن کلیه سطوح دیزل ژنراتور بوسیله بلوور یا هوای صنعتی ,پارچه تنظیف ,برس موئی و اطمینان از عدم وجود هر گونه آلودگی .

۷-  روشن و بکار انداختن دیزل ژنراتور حداقل دوبار در هفنه و هر بار به مدت ۲۰ دقیقه و کنترل و بازدید از قسمتهای مختلف دیزل ژنراتور و اطمینان از صخت عملکرد کلیه قسمتها .

۸-  بازدید و بررسی پمپ روغن موتور دیزل ژنراتور و اطمینان از صحت عملکرد آن .

۹-  بازدید و کنترل و بررسی از وضعیت باطریهای ژنراتور و اطمینان از مناسب بودن وضعیت آنها .

نکاتی برای نگهداری دیزل ژنراتور
نکاتی برای نگهداری دیزل ژنراتور

دوره زمانی ماهانه برای سرویس و نگهداری دیزل ژنراتور

۱-  اندازه گیری مقاومت سیم پیچ استاتور دیزل ژنراتور بوسیله میگر ۱۰۰۰ v و طبق دستور العمل فنی مربوطه .

بیشتر بخوانید :   تاریخچه شرکت پرکینز

۲-  کنترل و بازدید از اتصالات الکتریکی جعبه اتصال کابلهای قدرت دیزل ژنراتور و اطمینان از محکم بودن آنها

۳-  کنترل و بازدید و بررسی محل اتصال کابلشوی قدرت به شینه های قدرت دیزل ژنراتور و اطمینان از عدم وجود هر گونه تغییر رنگ ,ترک خوردگی ,شکستگی و سوختگی آنها .

۴-  کنترل و بازدید از وضعیت روانکاری یاتاقانها و گریسکاری مجدد آنها (در صورت نیاز و طبق دستورالعمل شرکت سازنده-  .

۵-  کنترل و بازدید و بررسی دمپینگ های پلاستیکی (لرزه گیر- بین پایه و فنداسیون دیزل ژنراتور و اطمینان از سالم بودن آنها .

۶-  کنترل و بازدید از فیلتر های هوا ,روغن و تعویض آنها (در صورت نیاز و طبق دستور العمل شرکت سازنده.

امیدوارم این مطالب به ما نیز کمک کرده باشد. در صورت نیاز می توانید با بخش فنی سایت ما از طریق تماس با ما ارتباط برقرار کنید و اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع کسب کنید.

همچنین برای تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور های خود و ارائه ی نکاتی برای نگهداری دیزل ژنراتور از کارشناسان یاران صنعت پرداز کمک بخواهید

منبع : www.aftabir.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *