توربوشارژر چیست

توربو شارژر چیست ؟ (Turbo Charger)

گاهی اوقات به منظور کم کردن حجم و وزن دیزل های صنعتی در راستای بالا بردن قدرت دستگاه به یک میزان معین ، یک توربو شارژر طراحی می کنند. بالا بردن راندمان یک دیزل توسط توربو شارژ آن انجام می شود. همچنین وظیفه توربو شارژر افزایش حجم فشار هوا در داخل سیلندرها می باشد و از طرفی ورود هوا با فشار بالا به داخل سیلندر، بالا رفتن راندمان یک دیزل را پیش رو دارد. وجود توربو شارژر را با حرف T در مدل دستگاه های دیزلی نمایش می دهند.
برای مثال در ساختمان دیزل ژنراتور پرکینز مدل 4008TAG2A و در دیزل ژنراتور ولوو مدل TAD1641GE افزایش فشار هوا در داخل سیلندر ها با ورود هر چه بیشتر اکسیژن همراه است که این افزایش اکسیژن باعث احتراق کامل تر می شود و عملکرد و بازدهی کامل تر و بهتری را نتیجه می دهد. علاوه بر این موتورهایی که دارای توربو شارژر هستند ، در کارکتر تیپ موتور علامت اختصاری T قبل از کد حجمی می آید. مانند TAD531GE علامت D به معنای سوخت موتور ، دیزلی یا گازویلی می باشد.

اهمیت دستگاه توربو شارژر :

دستگاه توربوشارژر

نیروی توربو شارژر از طریق دود های تولید شده اگزوز تامین می گردد که این دود ها هیچ فایده دیگری ندارند.
لزوما همه دستگاه های دیزلی دارای توربو شارژر نمی باشند ولی در مقایسه یکسان از نظر قدرت ، استفاده از یک دستگاه دیزلی به همراه توربو شارژر به مراتب مقرون به صرفه تر است نسبت به دستگاه هایی که فاقد توربو شارژر می باشند.
دیزل هایی که فاقد توربو شارژر می باشند با حرکت پیستون در داخل سیلندر عمل ورود هوا به داخل سیلندر را انجام می دهد ، در این صورت هوای داخل سیلندرها با فشار طبیعی جو تامین می شود. در برخی موارد میزان فشار هوای ورودی در داخل سیلندر ها حتی کمتر از فشار جو می باشد.
توربو شارژر میزان حجم و فشار هوای ورودی به سیلندر ها را به نسبت 2 برابر فشار جو افزایش می دهد که این امر موجب افزایش قدرت دیزل و میزان گشتاور آن می شود. این افزایش قدرت می تواند تا سقف 40% باشد که این امر بسته به طراحی توربو شارژر می باشد.

بیشتر بخوانید :   برق اضطراری از انرژی خورشید

بیشتر بخوانید : دیزل ژنراتور لوری سومر


توربو شارژها در واقع یک کمپرسور تزریق هوا به یک اندازه به داخل سیلندر ها می باشند که از یک کمپرسور و یک توربین تشکیل شده است. همانطور که پیش تر گفته شد کارکرد توربو شارژر توسط دود حاصل از احتراق دستگاه صورت می گیرد ، گازهای خروجی دیزل به صورت مستقیم وارد محفظه توربین می شود و در این صورت توربین و در نتیجه کمپرسور را با سرعت قابل توجهی به چرخش در می آورد.
هوای ورودی از مرکز محفظه کمپرسور تحت فشار قرار می گیرد که به واسطه سرعت بسیار بالای گردش کمپرسور و نیروی گریز از مرکز ایجاد شده به درون موتور و سیلندرها هدایت می شود. افزایش میزان سوخت به داخل سیلندرها موجب افزایش انرژی گازهای خروجی و در نتیجه افزایش سرعت چرخش توربوشارژ می شود که در نهایت افزایش میزان حجم ورودی هوا به دیزل را در بر خواهد داشت.

تفاوت توربو شارژر یا سوپر شارژر :

توربو شارژر دارای دو قسمت اصلی می باشد. قسمت اول که معمولا چدن است به پنجه اگزوز Exhaust Manifold وصل می شود .با خارج شدن دود از موتور ، وارد قسمت اول توربو شارژ شده و با چرخاندن پروانه ، دود از توربو شارژر خارج می شود. اصطلاحاً یک انرژی مکانیکی از آن گرفته شده و از این انرژی جهت چرخاندن پروانه دیگری در قسمت دوم که معمولا آلومینیوم می باشد استفاده می شود. گردش پروانه در قسمت دوم باعث مکیدن هوای تازه از هواکش و راندن آن با فشار مضاعف تری داخل موتور می گردد. در نتیجه موتورهایی که داری توربوشارژر هستند ، بعلت فشرده شدن هوا در محفظه احتراق ، قدرت بیشتری دارند و حجم آنها نسبت به موتورهای بدون توربو شارژر کمتر است.

سوپرشارژر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *