مولد دیزل ژنراتور

در مقالات قبلی در مورد نحوه محاسبه توان واقعی قدرت دیزل ژنراتور صحبت کردیم. در مورد ضریب بار و بار الکتریکی مصرفی دیزل ژنراتور هم تا حدی بیان شد. حالا در این مقاله قصد داریم در مورد انواع مولد های دیزل ژنراتور که بر اساس توان و ضریب بار دیزل ژنراتور دسته بندی می شوند، توضیح دهیم.

همچنین در مقاله ی معرفی ساختمان دیزل ژنراتور ها گفتیم که مجموعه دیزل ژنراتور شامل یک موتور و یک ژنراتور می باشد که بهتر است هر یک از آن ها را به عنوان یک سیستم در نظر بگیریم چون به طور جداگانه دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند ، اما با همدیگر تاثیر قابل توجهی بر عملکرد و اندازه گیری سیستم ژنراتور دارد.

توانایی های موتور و ژنراتور در هنگام انتخاب ژنراتور به صورت جداگانه و جمعی در نظر گرفته می شوند.  ژنراتور ها بر رفتار موتور تأثیر می گذارند، اما در ابتدا مسئول تغییر توان موتور در کیلووات – آمپر و کیلووات برق هستند. آن ها همچنین باید جریان مغناطیسی بالا یا شرایط گذرا از تجهیزات الکتریکی را فراهم کنند. موتورها با توجه به قدرت واقعی در کیلووات مورد نیاز، برای پاسخگویی به نیازهای این مرکز هستند. از سوی دیگر، ژنراتور باید قادر باشد حداکثر توان ظاهری را که در kVA اندازه گیری شده است، مدیریت کند.  قدرت واقعی را می توان از چندین راه شناسایی کرد. مثلاٌ می توان با ارقام پلاگین تجهیزات همانند شکل زیر که معمولاٌ بر روی ژنراتور تعبیه شده، به علاوه کارایی تجهیزات محاسبه نمود .

پلاگین های تجهیز دیزل ژنراتور

یا با انجام تجزیه و تحلیل بار در تجهیزات ، که با  تهیه آمار از نیازهای برق در طی یک دوره زمانی تهیه می شود ، قدرت واقعی را محاسبه کرد . مثلاٌ  :
ekW = pf x kVA
bkW = ekW / eff + Fan Demand

بیشتر بخوانید :   تعمیر دیزل ژنراتور الکتریکی

kVA =خروجی ژنراتور
Pf  =توان قدرت بار متصل شده
ekW = قدرت الکتریکی (برق کیلووات)
bkW = قدرت موتور (ترمز کیلووات)
eff = بازده ژنراتور

ضریب بار یک مجموعه دیزل ژنراتور به عنوان یک معیار برای رتبه بندی ژنراتور استفاده می شود که با فرمول زیر محاسبه می شود :
Load Factor = % of time x % of load
of time = time at specific load / total operating time
of load = specific load / rated load
به عنوان مثال، تصور کنید یک مرکز دارای یک نیروگاه با قدرت ۵۵۰ کیلو وات است و آن را دو ساعت در هفته استفاده می کند. در طول این دو ساعت، آن را به مدت ۱.۵ ساعت در ۴۰۰ کیلو وات استفاده می کند،  ضریب بار با توجه به  فرمول بالا موارد زیر را نشان می دهند :

of load = 400kW / 550kW = 0.73
of time = 90 min. / 120 min. = 0.75
Load Factor = 0.73 x 0.75 = 54.75%

این ضریب بار نشان می دهد که ژنراتور می تواند به عنوان یک ژنراتور ارزیابی در حالت آماده به کار استفاده شود چرا که با فاکتور بار و دیگر معیار های آماده به کار مطابقت دارد.

بیشتر بخوانید : معرفی ساختمان دیزل ژنراتور

انواع مولد های دیزل ژنراتور :

بر اساس کاربرد ، قدرت واقعی دیزل ژنراتور ، ضریب بار ، ساعت استفاده در هر سال ، اوج تقاضا و نرم افزار های مورد استفاده ، انواع مولد های دیزل ژنراتور برای حالت برق اضطراری در حالت آماده به کار، آماده به کار ، پایه و دائم فهرست شده است.

  • برق اضطراری در حالت آماده به کار

استفاده معمول از ۵۰ ساعت در سال تا حداکثر ۲۰۰ ساعت در سال. ( فاکتور متغیر ضریب بار ۷۰٪) . این گونه از مولدها برای تامین برق اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند .

  • آماده به کار (standby)
بیشتر بخوانید :   تاریخچه شرکت دوسان

حداکثر مصرف ۵۰۰ ساعت در سال، تا ۳۰۰ ساعت آن ممکن است در حال اجرای مداوم با بارهای مختلف باشد . (حداکثر ضریب بار ۷۰٪ از حالت آماده به کار است). این گونه از انواع مولد های دیزل ژنراتور اغلب تنها در زمان قطع برق مورد استفاده قرار می گیرند .

  • پایه (Prime)

ساعت استفاده نامحدود . ضریب بار (۷۰٪ حداکثر / ۸۰٪ بدون هزینه اضافی) از قدرت پایه منتشر شده در هر دوره ۲۴ ساعته.  ۱۰٪ بار اضافی به ۱ در ۱۲ ساعت محدود می شود، اما نباید بیش از ۲۵ ساعت در سال باشد. معمولاٌ برای کاربردهای صنعتی وجاهایی که بصورت موقت به برق نیاز دارند مورد استفاده هستند .

  • دائم

ساعت استفاده نامحدود . ضریب بار ۱۰۰٪ از قدرت مداوم منتشر شده. معمولاً در تولید برق استخراج معادن ، کشاورزی و عملیات نظامی استفاده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *