سیستم برق اضطراری

سیستم برق اضطراری یا UPS مخفف عبارت Uninterruptible Power Supply، به معنای منبع تغذیه بدون وقفه می باشد. یعنی این نوعی دستگاه الکترونیکی است که وظیفه اصلی آن تأمین پیوسته انرژی برای دستگاههای که مصرف کننده اند و به  قطع برق حساس (مانند سیستمهای کامپیوتری، تجهیزات مخابراتی و آزمایشگاها و بیمارستان ها ) هستند، می باشد.

سیستم برق اضطراری را بین برق شبکه و مصرف کننده ها قرار می دهند. پس این سیستم در زمان قطع جریان برق در شبکه سراسری گذاشته می شود  و وظیفه آن تامین برق مورد نیاز قسمت های معینی است.

انرژی لازم برای سیستم برق اضطراری معمولاً با استفاده از یک یا چند مولد برق مانند

  • دیزل ژنراتور
  • ژنراتور گازسوز
  • یا مجموعه ای از باتریها ها که به دو صورت باتری داخلی و باتری خارجی وجود دارد.

یک سیستم یو پی اس قادر به محافظت از یک قطعه کوچک تا تجهیزات و دستگاه های بزرگ و  پیشرفته می باشد.

اهمیت سیستم برق اضطراری

امروزه برق جزئی از زندگی شده است و نبود آن زندگی خیلی از آدم ها و کسب و کار ها را فلج می کند. پس باید سیستمی باشد که در مواقع قطع برق که در حوادث مختلف مانند باد شدید اتفاق می افتد نبود برق را جبران کند.این سیستم برق از وارد آمدن خسارات سنگین مالی به کسب و کارها جلوگیری می کند  و از بروز مسائل و مشکلات زیاد و خسارات جانی در مراکز پزشکی هم جلوگیری می کند.

کاهش یا افزایش ناگهانی ولتاژ، تغییر فرکانس، نمونه‌هایی از مشکلات ایجاد شده بر روی شبکه‌های برق شهری است که  نیازمند تجهیزات ضروری مانند منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) هستند تا ولتاژ و فرکانس ثابت و قابل اطمینان را تامین کنند. بنابراین علاوه بر تثبیت و تنظیم ولتاژ شبکه، از نفوذ نوسانات و اختلالات شبکه به تجهیزات حساس جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید :   تاریخچه شرکت دوسان

یکی دیگر از اهمیت سیستم برق اضطراری این است که  با توجه به افزایش هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری وسای برقی، استفاده از سیستم برق اضطراری (UPS) مقرون به صرفه می باشد.

نکات مهم در هنگام استفاده از سیستم های برق اضطراری

  • استفاده از تجهیزات حفاظت در برابر اضافه ولتاژ، در هنگام استفاده از سیستم های برق اضطراری برای جلوگیری از خسارت به وسایل برقی حساس  ضروری است.
  • دقت به مجموع برق مصرفی در هنگام استفاده از سیستم های برق اضطراری بسیار اهمیت دارد و تا حد امکان باید از استفاده همزمان از وسایل برقی پر مصرف خودداری کنید. با این کار می توانید از ژنراتور با میزان وات پایین تر و در نتیجه قیمت کمتر استفاده کنید.

مکان های استفاده از سیستم برق اضطراری

اگر انرژی لازم برای سیستم برق اضطراری از باتری تامین می شود از این نوع یو پی اس ها بیشتر در مکانهایی مهم و حساس از قبیل اتاق عمل بیمارستان ها، در مراکز نظامی و بانک ها استفاده می شود.

ولی اگر سیستم هایی که از دیزل ژنراتور  برای تولید برق اضطراری استفاده می کنند برای مکان هایی که زیاد حساسیت ندارند کاربرد دارد  برای اینکه با این مولد برق، موتور مکانیکی برای راه اندازی نیازمند زمان بوده و وصل برق اضطراری با تاخیر صورت می گیرد.

بنابراین در هنگام نصب سیستم برق اضطراری حتما  به خصوصیات و محل مورد استفاده آن توجه ویژه باید کرد و  یکی از این سیستمها یا ترکیبی از هر دو نوع سیستم برق  اضطراری را نصب کرد.

بیشتر بخوانید :   7 نکته در تعیین قیمت یک دیزل ژنراتور

اجزای اصلی یک سیستم برق اضطراری (UPS)

1- باتری

باتری یکی از مهمترین و اصلی ترین اجزای یک سیستم برق اضطراری است. باتری های UPS در ابعاد و ظرفیت های مختلفی هستند که این باعث می شود با افزایش ظرفیت باتری ها ابعاد سیستم های برق اضطراری نیز بزرگ تر شوند. باتری ها تقریبا  بین 5 تا 20 دقیقه و یا بالاتر در مواقع قطعی برق نیاز مصرف کننده را تامین می کنند.

اهمیت باتری ها در سیستم UPS آنقدر بالاست که باید همیشه  به صورت مرتب تست شوند تا باعث آسیب دیدن به سیستم نشوند.

2- شارژر

همانطور که می دانیم  برق شهری با ولتاژ 220 ولت از نوع متناوب است و برق مورد نیاز باتری ها از نوع مستقیم می باشد، بنابراین برخی قسمت های سیستم برق اضطراری وظیفه تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم را دارد.

3- مبدل برق مستقیم به متناوب

همانطور که از اسم این مبدل مشخص است ا وظیفه تبدیل جریان مستقیم ذخیره شده در باتری ها به جریان متناوب شهری را دارد. با قطع برق شهری این مبدل وارد مدار شده و توان مصرف کننده را تامین خواهد کرد.

انواع سیستم های برق اضطراری (UPS) از نظر عملکرد داخلی

با توجه به کاربرد سیستم های برق اضطراری و مکان مورد استفاده از این نوع سیستم ها، تولید کنندگان سه نوع فناوری UPS تولید می کنند که در ادامه به بررسی این سیستم ها می پردازیم.

1- سیستم برق اضطراری آفلاین

در سیستم برق اضطراری آفلاین، برق ورودی شبکه به سیستم برق اضطراری متصل است و در حالت عادی توان مصرف کننده را تامین می کند. چنانچه برق شبکه دچار مشکل شود، UPS مدار مربوط به باتری ها را وارد مدار کرده تا از این طریق توان مصرف کننده تامین شود.

بیشتر بخوانید :   نکاتی برای نگهداری دیزل ژنراتور

این نوع سیستم دارای معایب و مزایایی است.از مزایا آن هزینه کم این سیستم است و از معایب آن محافظت پایین از مصرف کننده و در انتقال جریان برق از خطوط شبکه به باتری ها در لحظه قطع برق با تاخیر صورت می گیرد.

2- سیستم برق اضطراری آنلاین

اگر هدف از خرید منبع تغذیه بی وقفه علاوه بر تامین برق بی‌وقفه، گرفتن توان خروجی مناسب هم باشد، این نوع سیستم برق اضطراری گزینه مناسبی است. در انواع آنلاین علاوه بر شارژ باتری و تامین بی وقفه‌ی برق، بخش مبدل همیشه فعال بوده و توان خروجی را فراهم می‌سازد.از مزایای این سیستم تامین برق به صورت مدام و کامل است و از معایب این سیستم گران بودن و هزینه بالای آن است.

3-سیستم برق اضطراری تعاملی

سیستم برق اضطراری تعاملی شبیه یک سیستم برق اضطراری آفلاین است با این تفاوت که در این سیستم، مبدل همیشه در مدار قرار دارد.مزایای این سیستم کارآمد بودن آن است و معایب آن نوساناتی مانند جرقه ها می تواند از این نوع سیستم عبور کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *