معرفی ژنراتور گازی

 

همانطور که می دانید سوخت گاز نسبت به سوخت های دیگر مانند بنزین و گازوئیل، پاک تر و در عین حال در دسترس تراست. اکثرا افرادی که به ژنراتور نیاز دارند، بیشتر تمایل دارند ژنراتور گازی تهیه کنند. یکی از ماشین آلات که استفاده وسیعی از آن در سطح جهان دارد، دستگاه مولد برق با استفاده از سوخت گاز طبیعی است که اصطلاحا به ان ژنراتور گازسوز گفته می شود که گاز طبیعی به عنوان یکی از مقرون به صرفه ترین و مؤثرترین و ارزان ترین (البته زغال سنگ شاید تنها سوختی است که نسبت به گاز طبیعی ارزان تر است ولی بزرگترین عیب آن آلایندگی آن است که باعث می شود کمتر از آن استفاده شود.) سوخت ها برای تولید برق می باشد.

در بسیاری از کشور های پیشرفته دنیا، ژنراتورهای گازسوز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد علت آن این است که محیط زیست را کمتر آلوده می کند و همچنین این سوخت در دسترس است و راحت تهیه می شود.

ژنراتورها به طور کلی از نظر مصرف سوخت به دو دسته دیزلی و گازسوز طبقه بندی می شوند. در مورد ژنراتور دیزلی در مقاله های قبلی اطلاعات کافی و کاملی ارائه شده است، اما در این مقاله قصد داریم تا با ژنراتورهای گازی و موتورهای گازسوز بیشتر آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

ژنراتور گازی چیست

همانطور که از اسم آن مشخص است و به زبان ساده  ژنراتورهای گازی یا گازسوز ژنراتورهایی هستند که سوخت مصرفی آنها گاز می باشد. در کل دنیا موتورهایی که سوخت شان با گاز طراحی می شود موتورهای گاز سوز گفته می شود و تنها سوخت مورد استفاده در آنها فقط گاز طبیعی و شهری CNG و یا LPG می باشد.

بیشتر بخوانید :   دیزل ژنراتور ها چگونه جا به جا می شوند؟

به عبارتی دیگر یک دستگاه  موتور برق گازسوز شبیه سایر مولدین برق می باشد و تفاوت بین انواع ژنراتور برق، سوختی است که برای تغذیه موتور استفاده می شود. در ژنراتورگاز سوز منبع انرژی و سوخت لازم برای تولید برق، گاز طبیعی می باشد.

دیزل ژنراتور گازی هم مثل خیلی ازدستگاه ها دارای معایب و مزایا هستند در زیر چند مورد از آن ها را ذکر می کنیم.

مزایای دیزل ژنراتورگازی

 • گاز طبیعی یکی از تمیزترین سوخت های فسیلی است و میزان انتشار گاز گلخانه ای در آن بسیار کمتری است. بنابراین حافظ سلامتی انسان ها و محیط زیست می باشد.
 • گاز جزء سوخت هایی است که دسترسی راحتی دارد و میتوان از گاز شهری استفاده کرد.
 • دوام و طول عمر دستگاه دیزل ژنراتور گازی نسبت به نوع دیزلی و بنزینی بالا است.
 • استفاده از گاز نسبت به بنزین از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.
 • استفاده و نگهداری آن آسان است و ایمنی بالایی نسبت به نگهداری بنزین دارد.

معایب دیزل ژنراتور گازی

 • در مقایسه با دیزل ژنراتور، موتور ژنراتورهای گاز سوز گرانتر بوده و همچنین دی اکسید کربن بیشتری منتشر می کنند.
 • سوخت موتور برق گازی که گاز طبیعی است در مقایسه با دیزل ژنراتور که گازوئیل است بسیار مشتعل است و در صورت انفجار بسیار خطرناک است.
 • در هنگام رخ دادن بلاهاي طبيعي تامين گاز طبيعي مختل می شود و ممکن است در زمان نیاز به ژنراتور گاز سوز، گاز برای سوخت دردسترس نباشد و نتوان از دستگاه در مواقع ضروری استفاده کرد.

علت استفاده کمتر از ژنراتور های گازسوز در کشورمان ایران

علت اصلی استفاده کمتر از دیزل ژنراتور های گازسوز نسبت به دیزل ژنراتور های دیگر قیمت بالای آن است.که علت اصلی قیمت بالای آن هم  به خاطر این است که  ژنراتورهای پایه گازسوز با کیفیت بالا بیشتر توسط کشورهای آمریکایی و اروپایی تولید می شوند و قیمت پایین دیزل ژنراتور ها و سوخت آن یعنی گازوئیل در کشورمان در دسترس و ارزان بوده و  باعث شده تا واردات ژنراتور های گازسوز به کشورمان به صورت تجاری و عمده محدود شود.

بیشتر بخوانید :   از مکمل بیو دیزل چه میدانید؟

با توجه به واردات محدود ژنراتورهای گازسوز، همان تعدادمحدود هم بامشکلات خدمات پس از فروش و تهیه لوازم یدک درکشورمان مواجه هستند. بنابراین در حالت کلی استفاده این ژنرانور مقرون به صرفه نیست.

اما روش هایی وجود دارد که بتوان موتورهای بنزینی را به موتورهای گازسوز تبدیل کردکه در زیر توضیح می دهیم.

نکات مهم در تبدیل کردن موتورهای دیزلی و بنزینی به گازسوز

 1. ساختار وطراحی موتورهای گازسوز و بنزینی و دیزلی کاملا باهم متفاوت هستند.
 2. موضوع مهم و مهم ترین تفاوت آن ها در سیستم احتراق شان است. یعنی موتورهای گازسوز مانند موتورهای بنزینی دارای سیستم جرقه زنی و شمع هستند ولی موتورهای دیزل این سیستم راندارند و عامل انفجار در محفظه احتراق، تراکم بالای گازوئیل می باشد.
 3. بنابراین تبدیل یک موتور بنزینی به مونور گازسوز امکان پذیر است چون ساختار شبیه به هم حداقل در سیستم جرقه زنی دارند و عملی می باشد.
 4. ولی یک موتور دیزل را نمی توان تبدیل به گازسوز کرد. چون اصلا کارنمی کند و در زمان کوتاهی دستگاه کلا از کار می افتد و حتی با گازوئیل هم کار نمی کند. .

چرا باید از ژنراتورهای گازی در ایران استفاده کنیم

ایران از جمله کشورهایی است که از لحاظ منابع گاز طبیعی غنی می باشد و مسلما  این منبع نسبت به کشورها دیگر در ایران دسترس تر و ارزان تر می باشد. پس برای تامین برق های مورد نیاز اضطراری بهتر است از ژنراتورهای گازسوز استفاده کنیم.

اجزای ژنراتورگاز سوز

 1. a. موتور گازسوز

در اینجا به صورت خلاصه  اجزا و نحوه کار موتور راشرح می دهیم:

بیشتر بخوانید :   عیب یابی و تعمیرات دیزل ژنراتور

1)         فیلتر روغن: از ورود آلاینده ها به داخل روغن موتور جلوگیری می کند.

2)         مخزن روغن: مخزنی برای ریختن روغن موتور می باشد.

3)         اویل کولینگ یا روغن خنک: وسیله ای برای خنک کردن موتور و کاهش دمای آن است.

4)         فیلتر هوا: وسیله ای که ذرات مضر یا حتی گازهای مضر را حذف می کند.

5)         شیر برقی گاز: با برق و فرمان کنترل پنل ژنراتور کار می کند و گاز را عبور می دهد.

6)         رگولاتور گاز: یک دستگاه تنظیم کننده فشار گاز می باشد.

7)         شلنگ گاز: شلنگی است که گاز را از شیر برقی به رگولاتور می برد تا به ورودی موتور برساند.

8)         گاورنر: دستگاهی برای اندازه گیری و تنظیم سرعت و تعداد دور موتور به کار می رود.

9)         اتوماتیک استارت: دستگاهی که برای راه انداز موتور به کار می رود.

10)       شمع: وسیله ای اکه با برقی که از باتری دریافت می کند تا باعث ایجاد جرقه در هنگام استارت زدن شده وبا این کار ژنراتور گازی روشن می شود..

11)       قسمت اگزوز: قسمتی برای خروج دود حاصل از احتراق موتور است.

 1. b. ژنراتور(آلترناتور)

1)         روتور: قطعه چرخشی و حرکتی ژنراتور می باشد تا میدان مغناطیسی تولید می کند تا انرژی را به استاتور منتقل کند.

2)         استاتور: سیم پیچ ثابت ژنراتور است. این قطعه انرژی مغناطیسی را از روتور می گیرد و در قسمت خروجی به انرژی الکتریکی ایجاد کند.

3)         کارت :AVR همان تنظیم ولتاژ خودکار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *